لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۵

مقام سازمان ملل: بحران سوریه تبدیل به جنگ داخلی شده‌ است


شهر دوما نزدیک به دمشق.
یکی از مقام‌های سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۲ خرداد گفت که بحران سوریه با گذشت ۱۵ ماه از خشونت‌ها و حدود ۱۴ هزار کشته، هم‌اینک تبدیل به «جنگ داخلی» شده‌ است.

به گزارش تلویزیون خبری سی‌ان‌ان، هروه لادسوس، رئیس بخش عملیات حفاظت از صلح سازمان ملل متحد، این سخنان را در نیویورک و خطاب به خبرنگاران بیان کرد.

این نخستین بار است که یک مقام ارشد سازمان ملل از درگیری‌های سوریه با عنوان «جنگ داخلی» یاد می‌کند.

هروه لادسوس در پاسخ به این پرسش که آیا می‌شود این بحران را جنگ داخلی نامید گفت: «بله فکر می‌کنم که می‌توانیم این حرف را بزنیم. به طور آشکار اتفاقی که دارد می‌افتد این است که کنترل چندین شهر و بخش‌های بزرگی از قلمرو دولت به دست اپوزیسیون افتاده و دولت می‌خواهد کنترل این مناطق را دوباره به دست بگیرد.»

وی درباره درگیری‌ها در سوریه افزود: «هم‌اینک گزارش‌های تأییدشده‌ای داریم که در درگیری‌ها نه تنها تانک و توپ، بلکه هلی‌کوپترهای جنگی استفاده می‌شود.»

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه گفت که روسیه هم‌اینک هلی‌کوپترهای جنگی به رژیم بشار اسد در سوریه ارسال می‌کند و در این مورد ابراز نگرانی کرده و هشدار داد که با این روند، درگیری‌ها در سوریه خونین‌تر از پیش خواهد شد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه از قول شاهدان عینی خبر داد که هلی‌کوپترهای ارتش سوریه هم‌اینک به حمله تانک‌ها به شهر «حَفّه» در غرب سوریه پیوسته‌اند و در همین حال سربازان سوری، مردان جوان حفه و روستاهای اطراف را دستگیر کرده و پس از غارت خانه‌ها آنها را آتش می‌زنند.

ایالات متحده در هفته جاری نسبت به «کشتار احتمالی» در حفه و استان‌های مجاور این منطقه هشدار داد و رژیم بشار اسد نیز در واکنش به این ابراز نگرانی، آمریکا را متهم به «دخالت» در امور خود کرد.

ناظران سازمان ملل که روز سه‌شنبه برای انجام تحقیقات عازم این شهر شده‌ بودند گفتند که «این منطقه خطرناک‌تر از آن است که بتوان وارد آن شد» و خبر دادند که به هنگام بازگشت از منطقه به سوی آنان شلیک شده است.

مسکو روابط نظامی دیرینه‌ای با حکومت دمشق دارد و سوریه میزبان تنها پایگاه دریایی روسیه در دریای مدیترانه است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های روسی اما هنوز واکنشی در مورد گزارش‌های مربوط به ارسال هلی‌کوپترهای جنگی به سوریه نداشته‌اند.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در مورد اظهارات خانم کلینتون درخصوص این هلی‌کوپترها به آسوشیتدپرس گفت که آمریکا «ماه‌هاست» بر روسیه اعمال فشار می‌کند تا مناسبات نظامی خود با بشار اسد را قطع کند، اما روسیه از این امر خودداری می‌کند.

وی افزود: «شاهدیم که دولت سوریه برای آتش گشودن به مردم خود از هوا، از هلی‌کوپتر استفاده می‌کند و حال سؤال ما این است که وجدان روس‌ها چگونه اجازه می‌دهد که فروش تسلیحات به سوریه را ادامه دهند؟»

سازمان ملل روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که نیروهای بشار اسد اقدام به بازداشت، شکنجه، قطع عضو و تجاوز جنسی به کودکان کرده و «از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند».

سازمان ملل همچنین از «ارتش آزاد سوریه»، اصلی‌ترین گروه مسلح مخالف دولت سوریه، به خاطر «سربازگیری از میان کودکان» انتقاد کرد.
XS
SM
MD
LG