لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۵۳

حذف نام ۱۴ تن از افراد ارشد طالبان از فهرست تحریمی سازمان ملل


شماری از اعضای طالبان که با بر زمین گذاشتن سلاح‌های خود دست از مبارزه علیه دولت افغانستان کشیده‌اند
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه به منظور تشویق گروه‌های متخاصم در افغانستان به آشتی ملی، نام ۱۴ تن از افراد ارشد طالبان را از فهرست سیاه تحریم‌های خود حذف کرد.

نمایندگی آلمان در شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که چهار تن از افرادی که از این فهرست سیاه خارج شده‌اند عضو شورای عالی صلح افغانستان هستند که در ماه سپتامبر سال گذشته توسط حکومت افغانستان تشکیل شد و ۷۰ عضو دارد.

آلمان در ماه جاری ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده دارد و پیتر ویتیگ، سفیر آلمان در سازمان ملل، با انتشار اعلامیه‌ای اظهار داشت که تصمیم تازه کمیته ویژه تحریم‌های سازمان ملل، این پیام جدی را با خود دارد که شورای امنیت و جامعه جهانی از تلاش‌های صلح افغانستان و تماس‌های سیاسی با طالبان برای رسیدن به صلح و امنیت در این کشور حمایت می‌کنند.

با این حال، بنا بر گزارش‌ها، برخی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل از جمله روسیه در مورد حذف نام این افراد از فهرست تحریم‌ها رویکردی محتاطانه دارند.

اعضای شورای عالی صلح که از این فهرست خارج شده‌اند، عبارتند از ارسلان رحمانی، معاون پیشین وزارت تحصیلات عالی طالبان، حبیب‌الله فوزی دیپلمات پیشین طالبان در عربستان سعودی، سید الرحمن حقانی، معاون پیشین وزارت معادن و صنایع طالبان و فقیر محمد، از رهبران محلی طالبان.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماه گذشته اعلام کرد که از این پس میان گروه طالبان و سازمان القاعده تفاوت قائل می‌شود و برخورد سازمان ملل با این دو گروه یکسان نخواهد بود.

پیش از حذف نام این ۱۴ تن از فهرست تحریم‌های شورای امنیت، این فهرست نام ۱۳۷ تن از افراد طالبان را شامل می‌شد؛ قرار گرفتن در این فهرست به معنی محدودیت سفر و مسدود شدن دارایی‌هاست.

در این میان امین‌الدین مظفری، منشی شورای عالی صلح افغانستان، روز شنبه در مصاحبه‌ای با بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت که این افراد از مدت‌ها پیش فعالیت سیاسی و تماس زیادی با گروه طالبان نداشته‌اند و افرادی هستند که هم‌اینک عملاً در خشونت‌ها دست ندارند.

وی با این حال افزود که این اقدام به عنوان گام نخست، «گام مثبتی» است و در ادامه گفت که اقدام شورای امنیت در حذف نام این افراد از فهرست سیاه، نشان‌دهنده پشتیبانی سازمان ملل و جامعه بین‌المللی از تلاش‌های صلح در افغانستان است.

در تحولی دیگر هفته گذشته هما سلطانی، نماینده غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان، و عبدالبصیر که خود را «فرمانده پیشین جهادی» معرفی کرده است، گفتند که با ملا عمر، رهبر گروه طالبان، در رابطه با گفت‌وگوی‌های صلح از نزدیک دیدار کرده‌اند.

به گفته این دو تن «اگر جامعه جهانی امنیت جانی ملا محمد عمر را تضمین کند، ملا عمر حاضر به گفت‌وگو با حکومت افغانستان است.»

با این حال شورای عالی صلح افغانستان روز جمعه اظهارات این دو نماینده پارلمان در رابطه با ملا عمر را رد کرد و اعلام کرد که شواهدی مبنی بر آمادگی ملا عمر برای مذاکره و پذیرفتن قانون اساسی وجود ندارد.

پیش از این رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین آمریکا گفته بود که تا پایان سال جاری مذاکرات سیاسی با طالبان ممکن خواهد بود، به شرطی که سازمان ناتو در صحنه جنگ به پیشرفت‌هایی دست پیدا کند و بتواند فشار بر مخالفان را افزایش دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG