لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۴۴

«توافق اروپا و آمریکا بر سر تحریم‌های مشترک جدید علیه ایران»


روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در شماره روز شنبه خود نوشت که ایالات متحده و اروپا بر سر وضع تحریم‌های مضاعف و مشترک علیه ایران «توافق کرده‌اند» و این تحریم‌ها قرار است از ماه ژانویه آینده به اجرا گذاشته شود.

«وال‌استریت ژورنال» این مطلب را روز شنبه از قول «منابع آگاه» خبر داد و افزود که نمایندگان ایالات متحده و اتحادیه اروپا در فکر این هستند که گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران را متوقف کنند.

بنا بر این گزارش، مقام‌های ارشد آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی که روز سه‌شنبه در پاریس دیدار کردند، قصد دارند جزئیات طرح تحریم‌های مشترک خود علیه ایران را تا پایان سال جاری میلادی نهایی کنند و این طرح را پیش از آنکه جلسه بعدی گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران در استانبول آغاز شود به کمیته تحریم‌های اتحادیه اروپا ارائه دهند.

به گزارش «وال‌استریت ژورنال» جزئیاتی از چگونگی این تحریم‌ها هنوز مشخص نیست ولی سه کشور «توافق کرده‌اند» که ایالات متحده و اتحادیه اروپا باید به‌جای پی‌گیری روند وقت‌گیر از تصویب گذراندن پیشنهادهای تحریم مضاعف علیه ایران در سازمان ملل، خود به طور مشترک مجموعه‌ای یکدست از تحریم‌های بیشتر را علیه جمهوری اسلامی اعمال کنند.

بریتانیا و فرانسه دو کشوری هستند که در زمینه هماهنگ‌سازی سیاست اتحادیه اروپا در قبال ایران فعالیت بیشتری دارند.

به نوشته روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، تماس‌های روز جمعه این روزنامه با مقام‌های ایرانی برای دریافت واکنشی در این باره، نتیجه‌بخش نبوده‌است.

جمعه گذشته گری سِیمور، مشاور ارشد دولت باراک اوباما در امور کنترل تسلیحات، نیز در ارتباط با ایران گفته بود: «ما و هم‌پیمانان‌مان مصمم هستیم تا تحریم‌ها را حفظ کرده و حتی میزان فشار آنها را افزایش دهیم.»

وی هم‌چنین افزوده بود: «تنها راهی که ایران می‌تواند از زیر بار تحریم‌ها به در آید این است که همکاری کند.»

گزارش وال‌استریت ژورنال در مورد احتمال توقف گفت‌وگوهای هسته‌ای ۱+۵ با ایران در حالی است که آلمان روز دوشنبه از ایران خواست به رغم تغییر وزیر خارجه، مذاکرات اتمی را جدی گرفته و به آن ادامه دهد.

پنج کشور عضو دائم شورای امنیت ملل متحد به همراه آلمان، موسوم به گروه پنج به علاوه یک، پس از ۱۴ ماه وقفه در گفت‌وگوها، به‌تازگی مذاکرات با ایران را در ژنو آغاز کردند و قرار شد دور بعدی گفت‌وگوها، ماه آینده میلادی در استانبول دنبال شود. مسئولان ایرانی و غربی، بر سر تعیین محور این مذاکرات نظرهای مختلفی را ابراز کرده‌اند.

ایران هم‌اینک در ارتباط با برنامه هسته‌ای خود با چهار دور از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل روبه‌رو است و افزون بر این، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر قدرت‌ها نیز تحریم‌های جداگانه و مضاعفی را علیه جمهوری اسلامی وضع کرده‌اند.

تازه‌ترین دور تحریم‌های شورای امنیت در ماه ژوئن به تصویب رسید.

قدرت‌های غربی به برنامه هسته‌ای ایران به دیده شک می‌نگرند و گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد «عدم همکاری» ایران با بازرسان هسته‌ای را نگران‌کننده می‌دانند.

ایران تردیدها در مورد احتمال استفاده نظامی از برنامه هسته‌ای خود را بی‌پایه دانسته و غرب را متهم به کوشش در جهت مانع‌تراشی در راه پیشرفت فناوری‌های هسته‌ای خود می‌کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG