لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۴۸

«کاربرد ابزار فیلترینگ آمریکایی در شرکت مربوط به سپاه»


گزارشی تازه حاکی از آن است که دستگاه‌های نظارت اینترنتی ساخت آمریکا علی‌رغم تحریم‌ها به‌ دست سازمان فناوری اطلاعات ایران افتاده که از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران به‌ شمار می‌رود.

بنا بر این گزارش که روز دوشنبه ۱۷ تیر از سوی «ستیزن لب» دانشگاه تورنتو منتشر شد، این دستگاه‌های نظارتی که می‌تواند برای سانسور اینترنتی و نظارت بر ارتباطات مخالفان دولت و روزنامه‌نگاران نیز به‌ کار رود توسط شرکت «بلو کوت» مستقر در کالیفرنیای آمریکا ساخته می‌شود.

مورگان مارکی-بوآر، رئیس آزمایشگاه «سیتیزن لب» که گزارشی از جزئیات یافته‌های جدید مربوط به دستگاه‌های یادشده تهیه کرده و در اختیار واشینگتن پست قرار داده، می‌گوید که «این دستگاه‌ها در جاهایی ردیابی شده‌اند که قرار نبوده باشند».

بنا بر این گزارش، جز ایران، دستگاه‌های «بلو کوت» در سوریه و سودان نیز ردیابی شده‌اند و کارشناسان مطمئن‌اند که در سوریه از این وسایل برای سانسور وب و فشار نظارتی بر مخالفان استفاده شده است.

«بلو کوت» که خود از شرکت‌های اصلی تأمین‌کننده مدیریت و امنیت اینترنتی است سامانه‌های رایانه‌ای پیشرفته‌ای را تولید می‌کند که شامل دستگاه‌های فیلترینگ ویروس کامپیوتری و فیلترینگ وب‌سایت‌های سوءاستفاده جنسی از کودکان نیز می‌شود.

دیوید مرفی، مدیر عامل شرکت «بلو کوت»، به واشینگتن پست گفت که این شرکت گزارش‌های مربوط به ارسال تولیدات «بلو کوت» به کشورهای مورد تحریم آمریکا را بسیار جدی دنبال می‌کند و هم‌اینک نیز در حال همکاری با تحقیقات دولتی در مورد چگونگی دستیابی سوریه به این دستگاه‌ها در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ است.

سانسور و فیلترینگ گسترده اینترنت در ایران با انتقادهای نهادهای ناظر بر آزادی بیان روبه‌روست و سازمان گزارشگران بدون مرز طی سال‌های گذشته نام ایران را چندین بار در فهرست «دشمنان اینترنت» قرار داده است.

اواخر خردادماه سال‌ جاری گروهی از وبلاگ‌نویسان و فعالان سایبری با نوشتن نامه‌ای سرگشاده، از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری منتخب ایران، درخواست کرده‌اند که به وضع اینترنت در کشور رسیدگی کند.
XS
SM
MD
LG