لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۴

ابراز نگرانی آمریکا از انتقال سانتریفوژها به تاسیسات «فردو»


ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا.
ایالات متحده آمریکا نسبت به خبر انتقال سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم به تأسیسات زیرزمینی فردو که در کوه‌های نزدیک قم ساخته شده‌است ابراز نگرانی کرد.

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه از انتقال تعداد نامشخصی سانتریفوژ از تاسیسات غنی‌سازی نطنز به تاسیسات جدید غنی‌سازی اورانیوم در فردو خبر داده و از انتقال این دستگاه‌ها به عنوان بخشی از روند آماده‌سازی تاسیسات غنی‌سازی فردو یاد کرده‌است.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه در واکنش به این خبر گفت که «این گزارش‌ها نگران‌کننده‌است» و افزود که «برنامه هسته‌ای ایران هیچ دلیل معقولی برای عملیات غنی‌سازی اورانیوم تا نزدیک به ۲۰ درصد که هم‌اینک در حال انجام آن است ارائه نمی‌دهد.»

خانم نولند به خبرنگاران گفت که برنامه هسته‌ای ایران «هیچ دلیل معقولی هم برای افزایش تولید این نوع از غنی‌سازی و انتقال سانتریفوژها به زیر زمین ارائه نمی‌دهد.»
نمای ماهواره ای از تاسیسات مخفی فردو در نزدیکی قم که در برابر بمباران هوايی بسيار مقاوم است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: «قصور ایران در انجام تعهداتش درخصوص تعلیق فعالیت‌های غنی‌سازی تا ۳٫۵ درصد و در حدود ۲۰ درصد دلیلی شده‌است تا همه ما در جامعه بین‌الملل به نیات ایران شک کنیم.»

تاسیسات غنی‌سازی فردو به صورت مخفی و در درون کوهی در حدود ۱۵۰ کیلومتری جنوب تهران ساخته شده و افشای ساخت آن در اواخر تابستان ۸۸، وقفه تازه‌ای را در مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در پی داشت.

ماه گذشته روزنامه «ديلی تلگراف» از قول کارشناسان نوشت که انتقال بخش مهم و حساس غنی‌سازی اورانيوم به اين تاسيسات مستحکم و کوهستانی امکان و احتمال موفقيت ايران برای رسيدن به مرز توليد سلاح هسته ای را افزايش خواهد داد.

به رغم صدور چهار قعطنامه تحریمی سازمان ملل علیه ایران برای متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم، مقام‌های دولت تهران همچنان به برنامه اتمی خود ادامه داده‌اند.

دو ماه پیش مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند که قصد دارند تولید اورانیوم با غلظت بالا را به تاسیسات زیرزمینی فردو منتقل کنند و فریدون عباسی دوانی، معاون رئیس جمهور روز دوشنبه با اعلام آغاز این انتقال گفت که متخصصان هم‌اینک سرگرم آماده‌سازی سایت فردو برای جا دادن سانتریفوژها هستند.

ماه گذشته دو دیپلمات که نخواستند نامشان فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که مقام‌های ایرانی اخیراً به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته‌اند نیمی از حدود سه هزار سانتریفوژی که قرار است در سایت زیرزمینی ففردو نصب شود برای غنی‌سازی اورانیوم تا حدود ۲۰ درصد استفاده خواهد شد.

به گفته آنان، بقیه سانتریفوژها قرار است اورانیوم را با غلظت ۳٫۵ درصد تولید کنند.

غنی‌سازی اورانیوم به میزان ۲۰ درصد از مسائل نگران‌کننده برای قدرت‌های جهانی است، زیرا از چنین موادی می‌توان در کلاهک‌های هسته‌ای نیز استفاده کرد. جمهوری اسلامی ایران این گونه نگرانی‌ها را بی‌اساس خوانده است.
XS
SM
MD
LG