لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۴۲

واکنش فرانسه به خبر نصب سانتریفوژهای پیشرفته در ایران


تاسیسات غنی سازی در نطنز
تاسیسات غنی سازی در نطنز
فرانسه در واکنش به اعلام خبر نصب سانتریفوژهای تازه و جدید در تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن این اقدام گفت که تهران با این کار فقط قصد دارد رفتار تحریک آمیز از خود نشان دهد و به جای حل مسائل و همکاری، به تقابل بیشتر دامن بزند.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه فرانسه روز شه شنبه در بیانیه ای گفت: «این گونه رفتار ایران و تایید بر این که قرار است برنامه غنی سازی اورانیوم شتاب و سرعت بیشتری داشته باشد، موید همان نظر اعلام شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی است که به فعالیت های اتمی ایران مظنون است و آن را در خدمت اهداف صلح آمیز نمی داند.»

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه گفته بود ایران به زودی سانتریفوژهای بیشتر و از مدل های جدیدتری را نصب خواهد کرد چرا که «قرار است برنامه هسته ای و غنی سازی اورانیوم از سوی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود.»

وی همچنین گفته که ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی را از قصد خود مطلع کرده و این نهاد بین المللی از نصب سانتریفوژهای جدید باخبر است.
به گزارش رویترز، ایران از زمانی که فعالیت های اتمی خود را شروع کرده، نسل سانتریفوژ های «وینتیج» که مربوط به سال های دهه ۱۹۷۰ میلادی است را استفاده کرده و سعی کرده نسخه ای ایرانی از روی این سانتریفوژها طراحی کند.

سازمان انرژی اتمی ایران می گوید توان این را دارد که نسل جدیدی از سانتریفوژها را مونتاژ و نصب کند.

فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان فعالیت های صلح آمیز اعلام نشده و آژانس پرسش ها و نگرانی هایی در مورد این برنامه دارد که تهران هنوز به آن ها پاسخ نداده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در دو گزارش اخیر خود به نکات مبهم برنامه اتمی ایران و نیز فقدان همکاری کامل تهران با این نهاد بین المللی اشاره کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل طی چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورده و صحت صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ثابت کند.

ایران این قطعنامه ها را رد کرده و به فعالیت های غنی سازی اورانیوم که هدف آن را تولید برق اعلام کرده، ادامه داده است.

آقای مهمانپرست همچنین گفته که طرحی که از سوی روسیه مطرح شده، هنوز به دست تهران نرسیده ولی «اگر به دست ما برسد، آن را بررسی خواهیم کرد.»

چهارشنبه هفته گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در جریان دیدار خود از واشینگتن پیشنهاد کرده بود، گفت ‌و ‌گوهای هسته‌ای با ایران به صورت گام به گام از سر گرفته شود و در ازای هر گامی که ایران در راه شفاف‌سازی بر می‌دارد، جامعه جهانی نیز مرحله به مرحله از شدت تحریم‌ها علیه این کشور بکاهد.

به دنبال طرح این پیشنهاد هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای روس خود اعلام کرد، کشورش پیشنهاد گفت‌وگوی هسته‌ای گام‌به‌گام با ایران را بررسی کرده و به زودی گروهی از کارشناسان را برای رایزنی‌های بیشتر در این زمینه به روسیه اعزام خواهد کرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشاپیش این طرح را رد کرده و مخالفت خود با طرح روسیه را اعلام کرده اند.

پیشنهاد روسیه برای از سرگیری گفت‌وگوهای گام به گام هسته‌ای با ایران اندکی پس از آن اعلام شده بود که علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، پس از دیدار با دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین اعلام کرده بود ایران آماده همکاری با آژانس برای یافتن «مکانیسم‌های تازه‌ای» به منظور حل مسائل باقی ‌مانده است، به شرط آن که آژانس اعلام کند «مرحله نخست پایان یافته و شش موضوع باقی‌مانده حل و فصل شده است.»

اشاره آقای صالحی به توافقی بود که در سال ۲۰۰۷ میان ایران و آژانس برای حل مساله هسته‌ای ایران صورت گرفته و بر اساس آن توافق شده بود که مسائل مربوط به پرونده هسته‌ای ایران در قالب شش موضوع اصلی مورد بررسی قرار گیرد.

یوکیا آمانو همان زمان اعلام کرد در شرایطی نیست که چنین شرطی با بپذیرد و گفت: «ایران هنوز پرسش ها و مسائل مبهم زیادی را در پرونده خود دارد و بهتر است احساس مسئولیت کرده و به سمت حل مسائل حل نشده برود.»

پیشتر نیز علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای درباره این توافق گفته بود: «اگر آژانس موضوع مدالیته را مختومه اعلام کند، در صورتی که ابهامات دیگری بعد از مدالیته مطرح شود، ایران آمادگی پاسخ به مسائل جدید دارد.»
XS
SM
MD
LG