لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۳

آغاز مذاکرات آلماتی؛ ولایتی: بر موضع خود پافشاری می‌کنیم


علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل.
در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، پس از بیش از هشت ماه وفقه، روز سه‌شنبه، ۸ اسفند، در آلماتی قزاقستان آغاز شد، علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل، درخصوص پیشنهاد اصلی که قدرت‌های غربی قرار است در این مذاکرات مطرح کنند گفت که «موضع ثابت ایران این است که بر حق و حقوق قانونی خود پافشاری کند».

مذاکرات آلماتی به وقت تهران ساعت ۱۱ روز سه‌شنبه در شهر آلماتی قزاقستان آغاز شد و به احتمال زیاد تا روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت.

کوانیشبک کاری، خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در آلماتی می گوید مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون ‌مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ابراز امیدواری کرده برخی از مسایل در این مذاکرات حل شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00
لینک مستقیم


سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، به منظور شرکت در این نشست یک‌شنبه شب در رأس هیئت ایرانی وارد آلماتی شد و رهبری هیئت غربی را کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، به عهده خواهد داشت.

 آغاز مذاکرات آلماتی
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00
لینک مستقیم

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که گروه ۱+۵ احتمالا در این مذاکرات از ایران خواهد خواست غنی‌سازی ۲۰ درصدی را در تأسیسات فردو قم متوقف کند و در ازای آن تحریم طلا و فلزات گرانبها و برخی از محدودیت‌های بانکی لغو شود.

روز سه‌شنبه اما علی‌اکبر ولایتی، مشاور آیت‌الله خامنه‌ای، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر با اشاره به این پیشنهاد قدرت‌های غربی گفت: «جمهوری اسلامی ایران همواره بر حق قانونی و مشروع خودش پافشاری کرده و می‌کند.»

بنا بر این گزارش، وی در ادامه تأکید کرد: «در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای هم این موضع ثابت ایران است که بر حق و حقوق قانونی خود پافشاری کند.»

ولایتی در ادامه گفت: «صرف نظر از این که کسانی که عضو ۱+۵ هستند چه موضعی اتخاذ کنند، بنای جمهوری اسلامی ایران بر ادامه مذاکرات بر اساس حفظ منافع و حقوق ملت ایران در چهارچوب مقررات بین‌المللی به‌ویژه در موضوع هسته‌ای است.»

خبرگزاری رسمی ایرنا نیز روز سه‌شنبه خبر داد که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، چند روز پیش از آغاز مذاکرات، در سخنانی در تهران خطاب به گروه ۱+۵ اعلام کرد که «باید با یک پیشنهاد معتبر وارد مذاکرات آلماتی شود».

وی افزود: «گروه ۱+۵ اشتباهات محاسباتی گذشته را کنار گذاشته و اشتباه محاسباتی دیگری را مرتکب نشوند و وارد مسیری شوند که بتوانند اعتماد ملت ایران را جلب کنند.»

روز دوشنبه، هفتم اسفند، در آستانه گفت‌وگوهای اتمی، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، گفت که گروه ۱+۵ با پیشنهادی «خوب» به میز مذاکرات خواهد آمد.

پیشنهادهای غرب به منظور ترغیب ایران برای صرف نظر از فعالیت‌هایی است که به گفته غرب می‌توانند زمینه‌ساز ساخت بمب اتم شوند؛ ایران اما این نگرانی را بی‌اساس می‌داند.

برای حل و فصل این مناقشه تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و دو دور در استانبول، یک دور در بغداد و یک دور در مسکو برگزار شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG