لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۵

ده‌ها نویسنده در آمریکا خواستار لغو فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ شدند


فرمان مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا با اعتراضاتی در داخل و خارج از این کشور مواجه شده است.

ده‌ها نویسنده، آهنگساز و بازیگر از جمله فیلیپ راث و مارگرت اتوود و آذر نفیسی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که روز سه‌شنبه منتشر شد از او خواستند تا فرمان مهاجرتی اخیر خود را لغو کند.

در این نامه که روز سه‌شنبه، سوم اسفندماه، در وب‌سایت انجمن قلم آمریکا منتشر شد تاکید شده است که ممنوعیت موقت صدور ویزای آمریکا برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان‌نشین از جمله ایران در «تضاد کامل با منافع ملی» ایالات متحده است.

این در حالی است که دولت آمریکا تاکید دارد فرمان مهاجرتی رئیس جمهور در راستای تامین امنیت مردم این کشور است، نکته‌ای که دونالد ترامپ شخصا بارها بر آن تاکید کرده است.

در نامه ۶۰ هنرمند و نویسنده آمریکایی به دونالد ترامپ از جمله به غیبت اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی و نامزد فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷، در مراسم اسکار پیش رو و غیبت احتمالی عمر سلیمان، خواننده سوری، در یک مراسم انجمن جهانی موسیقی در نیویورک اشاره شده است.

در این نامه از هنرمندان، نویسندگان، آهنگسازان و فیلمسازان هفت کشور مسلمان به عنوان «پیشتازان نبرد علیه اختناق و ترور» یاد شده و آمده است که با ممنوعیت ورود این افراد به ایالات متحده، رئیس جمهور آمریکا «صداهایی لازم را ساکت و نفرت را تشدید می‌کند و همین به تقویت نزاع‌های جهانی می‌انجامد».

زیدی اسمیت، نویسنده انگلیسی، فیلیپ راث که از او به عنوان بزرگ‌ترین نویسنده زنده آمریکا یاد می‌شود، مارگارت اتوود، شاعر و نویسنده کانادایی، جومپا لاهیری که در ایران بسیار شناخته شده است، و آذر نفیسی، استاد دانشگاه و نویسنده کتاب «لولیتاخوانی در تهران»، از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چند روز پس از آغاز دوران ریاست جمهوری خود، در فرمانی اجرایی، صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور مسلمان‌نشین شامل ایران، عراق، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن را برای ۹۰ روز ممنوع کرد.

در این فرمان همچنین پذیرش پناهجو توسط آمریکا برای ۱۲۰ روز و پذیرش پناهجویان سوری به شکل نامحدود متوقف شد.

این فرمان در دستگاه قضایی آمریکا با مخالفت‌هایی روبه‌رو شد و فعلا به طور کامل اجرا نمی‌شود، هرچند صدور ویزای جدید ایالات متحده برای شهروندان این هفت کشور متوقف شده است.

مقابله با مهاجران و مهاجرت غیرقانونی به آمریکا، یکی از وعده‌های اصلی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در رقابت‌های انتخاباتی سال گذشته او بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG