لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۰۰

قاسم سلیمانی: تا آخر عمر سرباز صفر باقی خواهم ماند


در برخی محافل خبری از قاسم سلیمانی به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ نام برده می‌شود.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از خود به عنوان «سرباز صفر ولایت و نظام جمهوری اسلامی» نام برده و گفته که «با استعانت از خدای سبحان تا آخر عمر در همین جایگاه سربازی» باقی خواهد ماند.

آقای سلیمانی در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۲۵ شهریور منتشر کرد، گفته که «جبهه دشمنان انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی سخنان خود را همواره با هدف تفرقه و ایجاد تقابل بین صفوف متحد و یکپارچه مردم انقلابی و رشید بیان می‌کند» بنابراین «هیچگاه نباید به آن توجه و اعتنایی کرد».

فرمانده نیروی قدس سپاه اشاره کرده که این بیانیه را «در پاسخ به اظهارات تفرقه‌افکنانه اخیر دشمن و مطالبی که حول آن بیان و القا می‌شود» صادر کرده اما نگفته که به طور مشخص درباره چه چیزی سخن می‌گوید.

در شبکه‌های اجتماعی و برخی محافل خبری ایران، از قاسم سلیمانی به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ نام برده می‌شود.

لینک مستقیم

آقای سلیمانی اگرچه در بیانیه خود اشاره‌ای به این مسئله نکرده اما گفته که در «جایگاه سربازی» باقی خواهد ماند.

او همچنین از «برادران و خواهران عزیز» خود خواسته تا با «بی‌اعتنایی به اظهارات فریبکارانه و تفرقه‌افکنانه دشمنان اجازه ندهند وقت ارزشمند خدمتگزاران این ملت صرف اهداف و مقاصد شوم دشمنان گردد».

در روزهای اخیر همچنین سخنانی از مهدی خزعلی، فعال سیاسی منتقد در داخل ایران منتشر شده که با انتقاد شدید از عملکرد قاسم سلیمانی و نیروی قدس در منطقه، گفته که «به وجود آمدن» گروه حکومت اسلامی (داعش) «مرهون سوءمدیریت قاسم سلیمانی» است.

دنیس راس، از دیپلمات‌های ارشد و پیشین آمریکا در امور خاورمیانه نیز در روزهای گذشته مصاحبه‌ای با نشریه «مجله» که از نشریات عربی است، داشت و در آن از عملکرد قاسم سلیمانی در منطقه به شدت انتقاد کرده بود.

ایالات متحده آمریکا در گزارش اخیر خود، ایران را به عنوان «بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان» معرفی کرد و ادامه استفاده از نیروی قدس سپاه پاسداران برای «اجرای اهداف جمهوری اسلامی در سیاست خارجی» را که «موجب بی‌ثباتی در سرتاسر خاورمیانه» می‌شود، به عنوان یکی از دلایل قرار داشتن نام ایران در صدر این فهرست نام برد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG