لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۰۷

قصد ناتو برای پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه گروه‌های جهادی


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می‌گوید که این سازمان به ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا علیه گروه‌های اسلامگرای جهادی می‌پیوندد.

آقای استولتنبرگ روز پنج‌شنبه، چهارم خرداد، پیش از نشست رهبران ناتو که قرار است با حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برگزار شود، گفت که پیوستن این سازمان به ائتلاف تحت رهبری آمریکا «پیام سیاسی محکمی درباره تعهد ناتو به نبرد علیه تروریسم» خواهد بود.

دبیرکل ناتو در عین حال افزود که این سازمان در نبردهای رزمی علیه گروه حکومت اسلامی یا دیگر گروه‌های جهادی در عراق و سوریه شرکت نخواهد کرد، اما هواپیماهای آواکس این سازمان عملیات خود را علیه مواضع گروه‌های جهادی افزایش می‌دهند و برنامه‌های آموزشی ناتو در عراق نیز افزایش می‌یابد.

دولت دونالد ترامپ در هفته‌های گذشته، به ناتو برای مشارکت بیشتر در نبرد علیه گروه‌های تندروی اسلامگرا فشار آورده بود.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، ائتلافی نظامی و امنیتی با حضور ۲۸ کشور قدرتمند جهان است.

تمام این کشورها پیش از این و به طور انفرادی به ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه گروه‌های تندروی اسلامگرا در سوریه و عراق پیوسته بودند اما ناتو به عنوان یک سازمان وارد این ائتلاف نشده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چهارشنبه سوم خرداد وارد بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر ناتو، شد تا این سازمان را وادار به ایفای نقش بیشتری در ائتلاف کند.

آقای ترامپ پس از ورود به بروکسل گفت که حمله اخیر در شهر منچستر بریتانیا نشان داد که «خطر چقدر جدی است» و «نبرد علیه تروریسم باید پیروز شود».

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده که برخی از کشورهای عضو ناتو مانند فرانسه، آلمان و ایتالیا پیش از این اعتقاد داشتند که این سازمان نباید وارد ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا شود، زیرا چنین امری، احتمال درگیری زمینی نیروهای آن را افزایش می‌دهد اما این ملاحظات اکنون دیگر برطرف شده‌اند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG