لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۱

دونالد ترامپ روز چهارشنبه پس از دیدارش با پاپ رهبر کاتولیک های جهان که آنرا ملاقاتی معنوی توصیف کرد، قول داد از سمت خود برای گسترش صلح در سراسر جهان استفاده کند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: دو رهبر در اولین ملاقات خود سعی کردند اختلافات عمیق در مورد مسائل گوناگون از مهاجرت و دفاع از فقرا گرفته تا موضوع محیط زیست را کنار بگذارند. با این همه،‌ اگر اختلافی بین آن دو بروز کرده باشد پشت درهای بسته روی داده چون هر دو در مقابل دوربین لبخند بر لب داشتند و بسیار راضی و حتی خوشحال به نظر می رسیدند.

دونالد ترامپ پس از پایان ملاقات با پاپ فرانسیس و قبل از ترک واتیکان به سوی بروکسل برای شروع بخش دوم سفر خارجی خود در صفحه توئیترش نوشت: «ملاقات با پاپ فرانسیس مقدس افتخار بزرگی است. من واتیکان را مصمم تر از گذشته برای گسترش صلح در سراسر جهان ترک می کنم.»

به نوشته خبرگزاری فرانسه، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان، مسائلی مانند دفاع از حقوق فقرا و توجه به محیط زیست را به محور فعالیت های واتیکان بدل کرده است.

وایتکان در بیانیه ای این ملاقات را «دوستانه و محترمانه» توصیف کرد و گفت که هر دو مخالف سقط جنین و نگران سرکوب و آزار مسیحیان در خاورمیانه هستند. در این بیانیه بر روی موضع مشترک دو رهبر در دفاع از حیات و آزادی دین و عقیده تاکید شده است.

دونالد ترامپ هنگام ترک واتیکان به میزبانش گفت:«متشکرم، متشکرم. آنچه را که گفتید فراموش نخواهم کرد.»

پاپ فرانسیس به دونالد ترامپ مدالی هدیه داد که روی آن شاخه زیتون، نماد بین المللی صلح حک شده است.

د رمقابل، هدایای دونالد ترامپ به پاپ فرانسیس شامل چاپ اول مجموعه ای از آثار مارتین لوترکینگ و یک مجسمه برنزی بود.

پاپ فرانسیس نیز نسخه ای از آثار خود در دوران تصدی این مقام را به آقای ترامپ هدیه کرد از جمله مطلبی در مورد محیط زیست که در آن از جهان صنعتی می خواهد برای پرهیز از آینده ای فاجعه بار برای کره زمین تولید گازهای گلخانه ای را کاهش دهد.

دونالد ترامپ که گفته ممکن است معاهده زیست محیطی پاریس را لغو کند و نظریه گرمایش کره زمین را جعلی توصیف کرده است قول داد نوشته های پاپ را بخواند.

آقای ترامپ در حاشیه دیدار از واتیکان با رئیس جمهور و نخست وزیر ایتالیا نیز ملاقات کرد.

بر اساس گزارش ها، رئیس جمهوری آمریکا و همراهانش در بروکسل با مقامات ارشد اتحادیه اروپا و ناتو دیدار و گفت وگو می کنند و سپس برای شرکت در اجلاس سران "گروه هفت" که روزهای جمعه و شنبه در سیسیل برگزار می شود به ایتالیا باز خواهند گشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG