لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۳۰

دولت افغانستان با حزب اسلامی حکمتیار پیمان صلح امضا کرد


مراسم امضای پیمان صلح

دولت افغانستان و گروه مسلح حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار روز پنج‌شنبه، اول مهرماه، پیمان صلح امضا کردند.

این پیمان صلح در جریان مراسمی در محل شورای عالی صلح در شهر کابل به امضا رسید و پس از آن که به صورت رسمی توسط اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و گلبدین حکمتیار امضا شود، اجرایی خواهد شد.

احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، عطاءالرحمان سلیم، منشی این شورا و حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی به نمایندگی از دولت افغانستان و محمد کریم امین به نمایندگی از گلبدین حکمتیار امضا شد.

گلبدین حکمتیار از رهبران جهادی افغانستان در جنگ علیه نیروهای اتحاد جماهیر شوروی بود و چند دوره نخست وزیر افغانستان هم شد. با وجود این، گروه آقای حکمتیار در تقریبا تمام سه دهه گذشته، با دولت‌های مختلف افغانستان در حال جنگ بوده است.

او مدتی هم در ایران پناهنده بود.

بر اساس پیمان صلح میان حزب اسلامی و دولت افغانستان، گلبدین حکمتیار به خاطر جرایم گذشته‌اش عفو خواهد شد و اعضای حزبش نیز از زندان آزاد می‌شوند.

دولت افغانستان همچنین متعهد شده است که برای رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه گلبدین حکمتیار تلاش کند.

مذاکرات برای دستیابی به این پیمان صلح در چند ماه گذشته در جریان بود و برخی در دولت افغانستان بیم آن را داشتند که این پیمان به بازگرداندن یکی از تندروترین گروه‌های مسلح افغانستان به صحنه سیاسی این کشور بینجامد.

گروه حزب اسلامی تحت رهبری گلبدین حکمتیار به نقض حقوق بشر در جریان جنگ داخلی افغانستان در دهه ۹۰ میلادی و همچنین حملات متعدد علیه نیروهای ارتش آمریکا و افغانستان از سال ۲۰۰۱ متهم بوده است.

دولت افغانستان امیدوار است با این پیمان صلح، طالبان را نیز به پایان دادن به جنگ مسلحانه و پیوستن به روند سیاسی ترغیب کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG