لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۷

آنتونیو گوتیرش پرتغالی «دبیرکل جدید سازمان ملل متحد می‌شود»


آنتونیو گوتیرش از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ نخست‌وزیر پرتغال بود.

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه ۱۴ مهر آنتونیو مانوئل دی الیویرا گوتیرش را به عنوان دبیرکل آینده سازمان ملل متحد انتخاب کرد و او احتمالا جانشین بان کی مون خواهد شد.

آقای گوتیرش پرتغالی در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت توانست ۱۲ رای مثبت و سه رای ممتنع به دست بیاورد.

پس از آنکه پنج عضو دائم شورای امنیت شامل آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا و چین، به آنتونیو گوتیرش رای منفی ندادند، نام او به عنوان گزینه نهایی به مجمع عمومی سازمان ملل فرستاده شد.

یکی از پنج عضو دائم که هنوز مشخص نیست، به دبیرکلی این دیپلمات کهنه‌کار پرتغالی رای ممتنع داد.

فرانسه، بریتانیا و آمریکا از انتخاب آقای گوتیرش استقبال کرده‌اند.

۱۰ نفر برای سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد کاندیدا بودند و پس از پنج دور رای‌گیری و در دور ششم، آقای گوتیرش توانست بر رقیبانش پیروز شود.

آن‌گونه که ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد و رییس فعلی شورای امنیت اعلام کرده است، برای معرفی قطعی آنتونیو گوتیرش به مجمع عمومی، شورا باید روز پنجشنبه پشت درهای بسته به طور رسمی رای‌گیری کند.

آنتونیو گوتیرش از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ نخست‌وزیر پرتغال بود.

او همچنین بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ برای ۱۰ سال، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بود.

آقای گوتیرش ۶۷ سال دارد و متولد و بزرگ شده شهر لیسبون، پایتخت پرتغال است.

او در رشته فیزیک و مهندسی الکتریک تحصیل کرده و فعالیت سیاسی خود را با عضویت در حزب سوسیالیست پرتغال در سال ۱۹۷۴ آغاز کرد.

آنتونیو گوتیرش احتمالا جانشین بان کی مون، دیپلمات قدیمی اهل کره جنوبی می‌شود که از سال ۲۰۰۷ تاکنون، دبیرکل سازمان ملل متحد بوده است.

چه کسی جانشین بان کی مون می شود؟

آنتونیو گوتیرش، نخست وزیر پیشین پرتغال، احتمالا به عنوان دبیرکل جدید سازمان ملل متحد انتخاب می‌شود.

آقای گوتیرش کاندیدای مورد علاقه کشورهای اروپای غربی است و این به رغم انتقادهای تند بازرسان داخلی سازمان ملل است که به گزارش وال استریت جورنال در آوریل گذشته او را به سوءمدیریت متهم کرده بودند.

سنت رایج در سازمان ملل متحد، گردش پست دبیرکلی در میان کاندیداهای پنج قاره گیتی و بلوک‌های منطقه‌ای است.

در میان نامزدهای این دوره نیز، میروسلاو لاچک، دیپلمات چکسلواکی پیشین در رژیم دیکتاتوری کمونیستی آن کشور که صاحب منصب دولتی بود، حضور داشت.

او از انستیتوی «دولتی» روابط بین‌الملل مدرک دکترا گرفته است.

بانوی بلغار، ایرینا بوکووا، رییس کنونی یونسکو و از افراد مورد علاقه روسیه، کاندیدای دیگری بود که به داشتن مواضع ضد اسرائیلی مشهور است.

خانم بوکووا پارسال هنگامی که رهبران دولت‌های غربی به دنبال اشغال اوکراین از جانب روسیه، دعوت کرملین برای شرکت در رژه سالانه پیروزی (در جنگ جهانی دوم) را رد کردند، به مسکو رفت و در کنار پوتین در مراسم شرکت جست.

این بانوی سیاست‌پیشه اهل بلغارستان همچنین در سال ۲۰۱۲ میلادی دعوت رادیو فردا برای گفت‌وگو درباره وضعیت کودکان و آموزش و پرورش در جمهوری اسلامی ایران را رد کرد.

یک کاندیدای زن دیگر، خانم سوزانا مالکوررا، وزیر امور خارجه آرژانتین بود که مدتی ریاست امور کارکنان سازمان ملل در دفتر دبیرکل را برعهده داشت و به گفته محافل مطبوعاتی، نامزد مورد علاقه دولت اوباما محسوب می‌شد؛ ولی او با استفاده از موقعیت خود در سازمان کشورهای قاره آمریکا جلوی بحث‌های مربوط به وضعیت نابسامان حقوق بشر و نقض آشکار و مداوم آن در ونزوئلا را گرفت و این امر در کارنامه دیپلماتیک او ثبت شد.

از سوی دیگر، با توجه به نقش او در سازمان ملل در ارتباط با مسئله جزیره «مالویناس»، با مخالفت احتمالی بریتانیا هم رو به رو بود، بریتانیایی که در شورای امنیت دارای حق وتوست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG