لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۱۲

دو روز پس از فعال‌ شدن٬ تماس صوتی تلگرام در ایران مسدود شد


تلگرام صوتی در اولین روز راه‌اندازی نیز برای چند ساعت غیرفعال شده بود.

رسانه‌ها در ایران از مسدود شدن سرویس تماس‌های صوتی تلگرام به دستور قوه قضائیه خبر می‌دهند.

به گزارش روز دوشنبه ۲۷ فروردین خبرگزاری فارس، امکان تماس صوتی تلگرام که از جمعه ۲۵ فروردین در ایران فعال شده بود، با دستور قضایی مسدود شده است.

بر اساس این گزارش٬ با آنکه «وزارت ارتباطات، اپراتورهای ثابت و اینترنت موبایل و حتی مدیر تلگرام هنوز در این باره توضیحی نداده‌اند، اما برخی منابع در وزارت ارتباطات تایید کرده‌اند که این سرویس با دستور قضایی مسدود شده است.»

تلگرام صوتی در اولین روز راه‌اندازی نیز برای چند ساعت غیرفعال شده بود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00
لینک مستقیم

به دنبال این انسداد چند ساعته٬ اخبار تائید نشده‌ای نیز درباره فیلتر شدن این سرویس از سوی وزارت ارتباطات و اپراتورها منتشر شد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با صدور بیانیه‌ای مسدود شدن آن را رد کرد.

خبرگزاری ایلنا نیز از مسدود سازی کامل این قابلیت در اپراتورهای موبایل و برخی از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت خانگی خبر داده است.

ایلنا که پیشتر فعال‌شدن امکان تماس صوتی این اپلیکیشن پرطرفدار در ایران را «عجیب» دانسته بود٬ نوشته «قابلیت مکالمه صوتی تلگرام که از بستر اینترنت استفاده می‌کند با استفاده از مصرف حجم پایین اینترنت، کیفیت بالای تماس و امنیت رمز‌نگاری شده٬ یک رقیب جدی برای مکالمه از طریق اپراتورهای موبایل در ایران است.»

این خبرگزاری به نقل از محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات هم نوشته که در این زمینه٬ باید هم مردم و هم اوپراتورها «راضی» باشند.

به گفته وی٬ «اگر اپراتوری تشخیص دهد به دلایل اقتصادی و نه سیاسی این تماس صوتی را ارایه نمی‌دهند مختار است و ما نمی‌توانیم اجبار کنیم.»

خبرگزاری ایرنا هم با لحن انتقادی از مسدودشدن سرویس تلگرام صوتی نوشته که تماس صوتی تلگرام، «نیامده با مشکل روبرو شد.»

این خبرگزاری افزوده که «هنوز هیچ نهاد رسمی در این باره اعلام موضع نکرده» است.

دیدن نظرات (۶۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG