لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۷

آمریکا: درگیری میان ترکیه و کردها در شمال سوریه غیرقابل قبول است


نیروهای عملیات ویژه آمریکا در سوریه که به شبه نظامیان کرد آموزش می‌دهند.

ایالات متحده آمریکا با انتقاد از درگیری‌ها میان نیروهای نظامی ترکیه و شبه نظامیان مجهزشده توسط ترکیه با کردها و تعدادی دیگر از گروه‌های مسلح در شمال سوریه، این درگیری‌ها را «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

برت مک‌گورک، نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف علیه حکومت اسلامی (داعش)، دوشنبه هشتم شهریور در توئیتر نوشت که طرف‌های درگیر باید بر نبرد با داعش تمرکز کنند.

نیروهای نظامی ترکیه در روزهای اخیر با ورود به سوریه، به شبه نظامیانی که توسط ارتش این کشور تجهیز می‌شوند، کمک کردند تا مناطقی در شمال سوریه را از کنترل داعش و همچنین کردها خارج کنند.

این در حالی است که کردها و اعرابی که تحت عنوان «نیروهای دموکراتیک سوریه» با حکومت اسلامی می‌جنگند، توسط نیروهای ویژه آمریکایی آموزش می‌بینند.

در روز دوشنبه همچنین ترکیه با متهم کردن کردهای سوریه به «پاکسازی قومی» در شمال این کشور، یک بار دیگر هشدار داد که اگر کردها به کناره شرقی رود فرات عقب ننشینند، آنها را هدف حملات بیشتری قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: «یگان‌های مدافع خلق (گروه شبه نظامی کردهای سوریه) باید قبل از هر چیز به ساحل شرقی فرات بروند. تا هنگامی که این اتفاق نیفتد، آنها هدف ما محسوب می‌شوند».

ترکیه می‌گوید که شبه نظامیان کرد، در شمال سوریه دست به «پاکسازی قومی» زده‌اند و این پاکسازی حتی شامل کردها هم شده است.

در همین حال، دیدبان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، گفته که حدود ۴۰ غیر نظامی در حملات یکشنبه ارتش ترکیه در سوریه کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG