لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۶

نگرانی نمایندگان کنگره آمریکا از ورود «جهادی‌های دارای پاسپورت اروپایی»


چند نماینده کنگره آمریکا درباره احتمال ورود «تروریست‌های جهادی دارای پاسپورت کشورهای اروپایی» به خاک ایالات متحده ابراز نگرانی کردند.

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته امنیت ملی در مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت، گفت که گروه‌هایی مانند حکومت اسلامی یا القاعده شکست‌های زیادی در سوریه و عراق داشته‌اند «و از دست دادن مناطق تحت تسلط، باعث شده تا بسیاری از آنها به کشورهایشان بازگردند».

مایک کلگر، یک عضو دیگر مجلس نمایندگان آمریکا، نیز در این جلسه از حملات «تروریستی» سال‌های اخیر در شهرهای مختلف اروپا، به عنوان نشانه‌ای از لزوم افزایش مراقبت‌های امنیتی برای ورود به آمریکا نام برد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای کلگر گفت: «اکثر مهاجمان این حملات شهروندان اروپایی با پاسپورت‌های معتبر بودند. پس می‌توان تصور کرد که یکی از آنها با ویزای معتبر یا بر اساس "برنامه معافیت ویزا" وارد آمریکا شود.»

هر دو نماینده از اعضای حزب جمهوری‌خواه آمریکا هستند.

ده‌ها میلیون نفر شهروند ۳۸ کشور جهان که ۳۰ تای آنها را کشورهای اروپایی تشکیل می‌دهند، می‌توانند بدون معطلی در فرایند درخواست و صدور ویزا وارد آمریکا شوند.

اما کنگره آمریکا در سال ۱۳۹۴ طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن، ورود آزادانه شهروندان این ۳۸ کشور به آمریکا، در صورت این که بعد از سال ۲۰۱۱ به ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کرده باشند، منوط به اخذ ویزا از مراکز کنسولی آمریکا خواهند بود.

شهروندان دوتابعیتی این کشورها نیز در صورتی که جز این ۳۸ کشور، تابعیت یکی از آن چهار کشور را داشته باشند نیز باید برای ورود به آمریکا درخواست ویزا دهند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، این طرح را برای اجرا امضا کرد.

جان واگنر، از مقام‌های سازمان حفاظت مرزی و گمرک آمریکا گفته که از ماه اکتبر گذشته تاکنون، درخواست ویزای ۱۶ هزار نفر از مشمولان این قانون برای ورود به آمریکا رد شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG