لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۳۰

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری غنچه قوامی شد


عفو بين‌الملل خواستار آزادی فوری غنچه قوامی، دختر ايرانی – بريتانيايی شد که در زندان اوين تهران زندانی است.

اين سازمان مدافع حقوق بشر در بيانيه‌ای که چهارشنبه ۱۹ شهريور منتشر کرده، از خانم قوامی به علت تلاش برای ورود به استاديوم و شرکت در تجمع اعتراضی به ممنوعيت ورود خانم‌ها به استاديوم‌ها در ايران، به عنوان «زندانی عقيدتی» نام برده است.

غنچه قوامی، ۲۵ ساله که پاسپورت بريتانيايی نيز دارد، سی‌ام خرداد سال جاری برای تماشای بازی واليبال ايران و ايتاليا به مقابل ورزشگاه آزادی تهران رفته بود اما به همراه شماری ديگر از زنان و دختران بازداشت و سپس آزاد شد.

او نهم تيرماه مجددا بازداشت و تاکنون در زندان اوين بوده است.

عفو بين‌الملل در بيانيه خود افزوده است که خانم قوامی اکثر اين مدت را در سلول انفرادی و بدون آنکه اجازه ديدار با وکيل خود را داشته باشد، گذرانده است.

ورود زنان به استاديوم‌های ايران برای تماشای مسابقاتی مانند فوتبال و کشتی ممنوع است اما در سال‌های اخير، معمولا تعدادی از زنان امکان می‌يافتند که برای تماشای مسابقات تيم ملی واليبال به ورزشگاه بروند.

اما روز جمعه ۲۳ خرداد، با وجود حضور زنان برزيلی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی، از ورود زنان ايرانی به اين ورزشگاه برای تماشای مسابقه تيم‌های ملی ايران و برزيل جلوگيری شد.

پس از آن معاون رئيس جمهوری ايران، از صدور دستور حسن روحانی برای بررسی اين مسئله و امکان ورود زنان به ورزشگاه‌ها خبر داد هرچند هنوز نتيجه اين دستور اعلام نشده است.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG