لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۳۸

تصادف و انفجار در جاده تهران‌ـ‌ قم ۴۴ کشته بر جای گذاشت


رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران اعلام کرد که در حادثه تصادف دو اتوبوس در اتوبان تهران‌ـ‌قم ۴۴ نفر کشته و ۳۹ تن مجروح شده‌اند. به گفته این مقام، از میان مجروحان «سه تا چهار نفر از آنها حال مساعدی ندارند».
در همین حال خبرگزاری مهر به نقل از مدیر روابط عمومی اورژانس کشور تعداد قربانیان این حادثه را ۴۳ نفر و تعداد مجروحان آن را ۴۴ نفر اعلام کرده است.

اسکندر مومنی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفته است: «حوالی ساعت ۲۳ شامگاه دوشنبه يک دستگاه اتوبوس اسکانيا که از اصفهان به تهران در حال حرکت بود،‌ در حوالی کيلومتر ۲۸ اتوبان قم – تهران به علت ترکيدگی لاستيک جلو از بغل با يک دستگاه سواری هوندا برخورد و پس از آن با شکستن گاردريل وسط وارد مسير مقابل می‌شود.»
به گفته این مقام راهنمایی و رانندگی، «در همين حال يک دستگاه اتوبوس اسکانيای ديگر که از تهران به اردکان يزد در حال تردد بود با مشاهده اتوبوسی که از لاين مخالف وارد مسير شد سعی به فرار کرد و به سمت راست منحرف شد، اما متاسفانه هر دو اتوبوس به صورت رخ به رخ در لاين سمت راست با هم برخورد کردند».
رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران با بيان اين که هر دو اتوبوس اسکانيا پس از حادثه دچار حريق شدند گفته است: «به علت ضعف بدنه اتوبوس‌ها و نقص در سيستم برق‌رسانی هر دو اتوبوس اسکانيا پس از حادثه دچار آتش‌سوزی شدند که تعدادی از مسافران عقب موفق شدند با شکستن شيشه اتوبوس از آتش‌سوزی فرار کرده و خود را به بيرون پرتاب کنند.»
به گزارش خبرگزاری فارس، مجروحان اين حادثه به سه بيمارستان شهيد بهشتی، نکويی و علی‌ابن‌ابی‌طالب و کشته‌شدگان اين حادثه نيز به قبرستان بهشت معصومه شهر قم منتقل شده‌اند تا اقدامات لازم برای شناسايی جسد آنها انجام شود.
آقای مومنی گفته است که شرکت توليدکننده اتوبوس اسکانيا به نام عقاب‌افشان ۵۰ درصد در اين حادثه مقصر شناخته شده و افزوده است: «متاسفانه طی چند وقت اخير چندين مورد تصادف اتوبوس اسکانيا به شکل‌های مشابه رخ داده که در اکثر موارد اين اتوبوس‌ها به دليل ضعف بدنه و نقص سيستم برق‌رسانی دچار آتش‌سوزی شدند.»

جاده‌های ایران از جمله مرگبارترین جاده‌ها در جهان هستند و سالانه ده‌ها هزار نفر در تصادفات جاده‌ای کشور کشته و زخمی می‌شوند.
XS
SM
MD
LG