لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۸

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور شد


پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دوشنبه، چهاردهم مرداد، گزارش داده حسن روحانی، رئيس جمهور ايران، اسحاق جهانگيری را به عنوان معاون اول خود منصوب کرده است.
آقای جهانگيری در هر دو دولت محمد خاتمی، وزير صنايع بود و از چهره‌های نزديک به اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و حسن روحانی محسوب می‌شود.

او از بنيان‌گذاران حزب کارگزاران سازندگی است و در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری، رئیس ستاد انتخاباتی اکبر هاشمی رفسنجانی بود.
رئيس جمهور ايران در حکم خود برای آقای جهانگيری، نوشته که او را با توجه به «مراتب شايستگی و سوابق طولانی خدمت موفق در مسئوليت‌های اجرايی و تقنينی» به عنوان معاون اول رئيس جمهور انتخاب می‌کند.
اسحاق جهانگيری سابقه دو دوره نمايندگی مجلس شورای اسلامی و استانداری اصفهان را نيز دارد.
دی‌ماه سال گذشته گزارش شد که آقای جهانگيری همراه با مجيد انصاری و عبدالواحد موسوی لاری، دو اصلاح‌طلب سرشناس ديگر با آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ديدار و درباره وضعيت سياسی و اقتصادی کشور با او گفت‌وگو کرده‌اند.
آقای جهانگيری در اسفند همان سال به شبکه سوم تلويزيون ايران گفت که آقای خامنه‌ای در آن ديدار به آنها «تاکيد ويژه» کرده بود که «کسانی را که جمهوری اسلامی را قبول ندارند از خودتان دور کنيد.»
به گفته معاون اول دولت آقای روحانی، «مرزبندی نکردن جناح اصلاح‌طلب با جريان‌های ضدانقلاب و برانداز» يکی از اشکالات اصلاح‌‌طلبان است و اصلاح‌طلبان خودشان «قطعا در کم شدن اعتماد نظام به اين جريان سياسی نقش داشته‌اند.»
او گفته بود با توجه به اين که «فشار بيرونی زياد است، بايد استحکام داخلی را افزايش داد. مردم از اختلافات داخل حکومت خسته می شوند.»
حسن روحانی، روز یک‌شنبه محمد نهاونديان را نيز به عنوان رئيس دفتر رئيس جمهور و سرپرست نهاد رياست جمهوری منصوب کرد.
XS
SM
MD
LG