لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۳۸

ضرب‌الاجل دو هفته‌ای به هزاران مهاجر سرگردان در بندر پیرائوس


مهاجران غیرقانونی از یونان به ترکیه بازگردانده می‌شوند.

یونان از روز پنج‌شنبه، ۱۹ فروردین، به هزاران مهاجر که در بزرگ‌ترین بندر این کشور به سر می‌برند، دو هفته مهلت داد تا یا به کمپ‌های دولتی بروند یا با توسل به زور اخراج خواهند شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که هزاران مهاجر در پیرائوس که بزرگ‌ترین بندر یونان است، مستقر هستند و از انتقال به کمپ‌های دولتی سرباز می‌زنند.

مقام‌های وزارت کشور یونان روز پنج‌شنبه تلاش کردند تا با کمک مترجمان، مهاجران مستقر در پیرائوس را متقاعد کنند تا به کمپ‌های دولتی در شمال این کشور نقل مکان کنند.

به گفته یکی از این مترجم‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌ها تلاش می‌کنند تا به مهاجران نشان دهند کمپ‌های دولتی از امکانات خوبی برخوردارند و مهاجران می‌توانند در آنها درخواست پناهندگی خود را ثبت کنند.

دولت یونان در چارچوب توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، موضع سخت‌تری علیه پناهجویان و مهاجران در پیش گرفته و روز پنج‌شنبه دومین گروه از مهاجران غیرقانونی را بر اساس همین توافق به ترکیه عودت داد.

حدود چهار هزار پناهجویی که پس از اجرای این توافق از ترکیه به یونان آمدند، بازداشت هستند و احتمالا به ترکیه بازگردانده خواهند شد.

یونان با ترکیه مرز آبی دارد و محل اصلی ورود میلیون‌ها پناهجو و مهاجر به اروپا در سال‌های گذشته بوده است.

تنها در سال ۲۰۱۵ میلادی، بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو از کشورهای اسلامی خاورمیانه به اروپا آمدند که اکثر آنها به آلمان رفتند.

در همین زمینه وزارت کشور آلمان روز پنج‌شنبه اعلام کرد که در سه ماهه نخست سال جاری میلادی نیز بیش از ۱۸۱ هزار درخواست پناهجویی ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG