لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۲۹

دستور بستری شدن حسین رونقی ملکی صادر شد


حسین رونقی ملکی
حسین رونقی ملکی

سایت سحام‌نیوز از «دستور» پزشکی قانونی زندان اوین برای بستری شدن حسین رونقی ملکی، پس از ۱۸ روز اعتصاب غذای این زندانی سیاسی خبر داده است.

سایت سحام، سه‌شنبه ۲۴ فروردین گزارش داده که این تصمیم پزشکى قانونى مستقر در زندان اوین، پس از معاینه آقای حسین رونقى ملکى و با توجه به «افت فشار و ضعف جسمانى» این زندانی سیاسی، صادر شده است.

سحام نیوز در عین حال افزوده که حسین رونقی ملکی «تا حصول نتیجه اعتصاب غذاى خشک خود از بستری شدن» امتناع کرده است.

این زندانی سیاسی از هفتم فروردین و در اعتراض به ممانعت مسئولان زندان اوین از درمان پزشکی، اعتصاب غذا کرده است.

خانواده حسین رونقی ملکی می‌گویند که او در دوران زندان، یک کلیه خود را از دست داده و کلیه دیگرش نیز در حال عفونت است.

این زندانی سیاسی و خانواده‌اش خواستار آزادی او برای ادامه درمانش هستند.

حسین رونقی ملکی در سال ۸۸ بازداشت شد و در دادگاه انقلاب به اتهام عضویت در شبکه ایران پراکسی، توهین به رهبری و توهین به رئیس جمهور به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

او در شهریورماه سال گذشته و در پی وخامت وضع جسمانی‌اش از زندان آزاد شد اما نهم اسفند ۹۳ بار دیگر به دادسرای اوین احضار و بازداشت شد.

در روزهای اخیر تعدادی از فعالان مدنی و سیاسی، با ارسال نامه‌ای به حسین رونقی ملکی، از او خواستند تا اعتصاب غذایش را بشکند.

سایت هرانا، از سایت‌های ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران هم خبر داده که هم‌اکنون چندین زندانی سیاسی یا امنیتی، در زندان‌های مختلف ایران و با مطالبات گوناگون، اعتصاب غذا کرده‌اند.

به جز حسین رونقی ملکی، امیر امیرقلی، سعید شیرزاد، افشین بایمانی، مسعود عرب چوبدار، فرید آزموده، ایرج حاتمی، بهزاد ترحمی، صالح پیچگانلو، مصطفی پروین، سعید صادقی‌فر و مرتضی پروین، زندانیانی هستند که هرانا از اعتصاب غذای آنها خبر داده است.

XS
SM
MD
LG