لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۲۸

پس از دستگیری عبدالسلام، اینترپل خواستار مراقبت بیشتر از مرزها شد


مردی که گمان می‌رود صلاح عبدالسلام باشد (پیراهن سفید) توسط پلیس بلژیک دستگیر می‌شود.

پلیس بین‌الملل، اینترپل، روز شنبه در بیانیه‌ای خواستار «هشیاری و مراقبت‌ بیشتر در کنترل مرزها» پس از دستگیری مظنون اصلی طراحی حملات تروریستی پاریس شد.

در بیانیه اینترپل که روز شنبه، ۲۹ اسفند، توسط خبرگزاری فرانسه منتشر شد آمده است که دستگیری صلاح عبدالسلام، مظنون اصلی در حمله تروریستی پاریس در ماه نوامبر، می‌تواند به «تشویق همفکرانش برای آمدن به اروپا یا هر جای دیگری از جهان» منجر شود.

در این بیانیه همچنین با اشاره به پاسپورت سوری سفیدی که در اطراف استادیوم استاد دو فرانس پاریس در جریان حمله تروریستی این شهر یافت شد در مورد استفاده از پاسپورت‌های مشابه برای آمدن مظنونان به اروپا هشدار داده شده است.

اینترپل که یک بانک اطلاعاتی با عنوان پایگاه اطلاعاتی «مدارک سفری گمشده و مسروقه» از حدود ۲۵۰ هزار پاسپورت دزدیده و مفقود در سوریه و عراق دارد می‌گوید که ۱۹۰ هزار عدد از این پاسپورت‌ها خالی و سفید هستند و بنابراین می‌توانند با هر اطلاعات و عکسی پر شوند.

پلیس ضدتروریسم بلژیک روز جمعه، ۲۸ اسفند، موفق شد تا پس از گذشت حدود چهار ماه از حملات تروریستی پاریس، صلاح عبدالسلام، مظنون اصلی طراحی این حملات و دو مظنون دیگر را دستگیر کند.

آقای عبدالسلام ۲۶ ساله در جریان دستگیری از ناحیه پا زخمی شده بود اما یک روز بعد از بیمارستان مرخص شد و احتمالا به فرانسه فرستاده خواهد شد.

گزارش‌ها از ارتباط صلاح عبدالسلام با گروه حکومت اسلامی (داعش) حکایت دارند و در این صورت، او یکی از مهم‌ترین اعضای این گروه است که زنده در اختیار سرویس‌های امنیتی غربی قرار می‌گیرد.

آقای عبدالسلام و یارانش با حمله مسلحانه همزمان به چند نقطه از شهر پاریس در آبان‌ماه سال جاری ۱۳۱ نفر را کشته و صدها نفر را زخمی کردند تا بزرگ‌ترین حمله تروریستی تاریخ فرانسه به نام‌شان رقم بخورد.

XS
SM
MD
LG