لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۲

تشکیل کمیته در مجلس برای بررسی حاشیه‌های سفر اشتون


بیل‌بوردهایی که پس از سفر کاترین اشتون در تهران نصب شد و او را در کنار صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق، قرار داده است.
يک عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ایران از تشکيل کميته‌ای در اين کميسيون برای «بررسی ميدانی» ديدار کاترين اشتون و هيئت پارلمانی اتحاديه اروپا با افرادی که آنها را «عاملان فتنه ۸۸» ناميد خبر داد.
محمدصالح جوکار، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، روز جمعه، ۲۳ اسفند، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنيم اعلام کرد که این کميسيون در اولين جلسه علنی مجلس تشکيل جلسه داده و «موضوع اخير و عاملان ديدار اشتون با چهره‌های فتنه را به صورت اسنادی و ميدانی» بررسی خواهد کرد.
آقای جوکار درباره «بررسی میدانی» توضیح بیشتری نداده، اما افزوده است که اين کميته علاوه بر بررسی موضوع ديدار کاترين اشتون با «عاملان فتنه»، موضوع ديدار هيئت اروپايی با نسرين ستوده را نيز بررسی خواهد کرد.

به گفته این نماینده مجلس، «خوب نيست که دولت نتواند تدبيری در اين زمينه بينديشد و زشت‌تر از آن اين است که وزارت امور خارجه بگويد من در جريان اين ديدارها نبودم».
در ماه‌های گذشته، ماجرای دو ديدار جداگانه هيئت پارلمانی اتحاديه اروپا با نسرين ستوده، وکيل مدافع حقوق بشر، و جعفر پناهی، کارگردان منتقد، و دیدار کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، با فعالان زن در تهران خشم مقام‌های جمهوری اسلامی را برانگيخته است.
از جمله افرادی که خانم اشتون در سفر خود به تهران با آنها ديدار کرد، نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، و گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نويسی بودند که به دنبال بازداشت بر اثر ضرب و جرح در زندان درگذشت.
در واکنش، وزارت امور خارجه ایران در هر دو مورد با محکوم کردن ديدارهای برگزار شده اعلام کرد که از برگزاری آنها اطلاعی نداشته است.
اين در حالی است که صادق آملی لاريجانی، رئيس قوه قضائيه، و تعدادی از نمايندگان مجلس با انتقاد شديد از وزارت امور خارجه، خواستار پاسخگويی اين وزارت در اين رابطه شده‌اند.
محمدصالح جوکار هم با بيان اين که «قابل قبول نيست که عده‌ای از آن سوی دنيا بلند شوند و بيايند در داخل کشور آزادنه با کسانی که زمانی آرزوی سقوط نظام جمهوی اسلامی را داشتند ديدار کنند» تاکيد کرده است که کميسيون امنيت ملی در نامه‌ای از وزارت امور خارجه «خواسته است که کارهايی را برای پيشگيری از وقوع اين اتفاقات انجام دهند و اگر تعللی در اين زمينه صورت گيرد بايد پاسخگو باشند».
محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران، نيز در نماز جمعه ۲۳ اسفند با اشاره به سفر اخير کاترين اشتون به ايران، اين سفر را برای رسيدگی به مسائل هسته‌ای دانسته و گفت: «آن ديپلماتی که از طرف ۱+۵ به ايران می‌آيد ولی شاهديم که به کارهای ديگری پرداخت، با اين کار خودشان را سبک کردند و اين اقدام برای جامعه اسلامی و دنيا درس بود.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG