لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۴۶

فارس: مرزبانان به مقام‌های ایرانی تحویل داده شدند


خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز جمعه، ۱۵ فروردین‌ماه، به نقل از «یک مقام آگاه امنیتی» ایران گزارش داد که مرزبانان آزاد شده و به مقام‌های جمهوری اسلامی تحویل داده شده‌اند.

خبرگزاری فارس در گزارش اختصاصی خود می‌گوید که مرزبانان ایرانی «ساعاتی پیش» به مقام‌های ایرانی «حاضر در پاکستان» تحویل داده شده‌اند. در این گزارش به تعداد این مرزبانان اشاره نشده است.

وب‌سایت فارسی العربیه ساعتی پیشتر به نقل از عبدالرئوف ریگی، سخنگوی گروه جیش‌العدل، از آزادی مرزبانان ایرانی که در اختیار این گروه بودند خبر داده بود، اما استاندار سیستان و بلوچستان و مقام‌های آگاه در وزارت کشور ایران به خبرگزاری‌های فارس و ایسنا گفته‌ بودند که «هنوز نمی‌توانند» این خبر را تایید کنند.

العربیه جزئیات بیشتری به نقل از آقای ریگی یا گروه جیش‌العدل منتشر نکرده، اما صفحه‌ای به نام «شبکه عدل» در فیس‌بوک که خود را منتسب به جیش‌العدل معرفی کرده هم با انتشار اطلاعیه‌ای، این خبر را تایید کرده است.

در این صفحه، اطلاعیه‌ای در بامداد جمعه منتشر شده مبنی بر این که در مذاکرات میان مسئولان این گروه و «وفد اعزامی علمای اهل سنت»، تصمیم گرفته شد که مرزبانان در اختیار این گروه آزاد شوند.

این اطلاعیه افزوده است که «علمای اهل سنت که دارای مکانت بزرگی در جامعه اهل سنت ایران هستند، از ابتدای ماجرای اسارت نظامیان رژیم میانجی‌گری کرده و سعی کردند این ماجرا به خیر و خوبی حل گردد که نهایتا شورای مرکزی و رهبری سازمان جیش العدل رای به آزادی نظامیان داده و آنها را تحویل وفد اعزامی دادند».

جیش‌العدل تصمیم آزادی مرزبانان ایرانی را «در راستای نشان دادن حسن نیت و انسان‌دوستی» خود عنوان کرده «تا نظام حاکم هم در راستای آزادی زندانیان اهل سنت گام بردارد».

این گروه در عین حال تهدید کرده است که «در غیر این صورت بر مشکلات و مسائل منطقه افزوده خواهد شد و این [گروگان‌گیری] آخرین اقدام در نوعش نخواهد بود».

نه در سخنان سخنگوی جیش‌العدل و نه در اطلاعیه این گروه، به تعداد گروگان‌هایی که این گروه می‌گوید آزاد کرده اشاره‌ نشده است.

این در حالی است که علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان، درباره ادعای جیش‌العدل مبنی بر آزاد کردن مرزبانان ربوده شده گفته است: «وقتی سربازان را به آغوش ایران برسانیم، به باور آزادی آنها می‌رسیم.»

آقای اوسط هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، ابراز امیدواری کرده است که «تلاش‌های صورت گرفته خبر خوشحال‌کننده‌ای را برای مردم ایران به ارمغان بیاورد».

یک مقام آگاه در وزارت کشور نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است که «دستگاه‌های ذی‌ربط به محض تغییر وضعیت مرزبانان ربوده شده اطلاع‌رسانی خواهند کرد» و از رسانه‌ها خواسته تا «از پرداختن به اخبار خلاف واقع پرهیز کنند».

در روزهای اخیر، اخباری درباره تبادل ۳۴ زندانی گروه جیش‌العدل با چهار مرزبان ایرانی منتشر شده بود که این خبر هم از سوی سخنگوی وزارت کشور و هم از طرف استاندار سیستان و بلوچستان تکذیب شد.

ایران: جسدی از پاکستان تحویل نگرفته‌ایم

در تحولی دیگر، مقام‌های ایران گفته‌اند که هیچ جنازه‌ای متعلق به یک شهروند ایران را از پاکستان تحویل نگرفته‌اند.

شبکه خبری بی‌بی‌سی ورلد روز پنجشنبه، ۱۴ فروردین، به نقل از پلیس بلوچستان پاکستان از کشف جنازه یک ایرانی در این منطقه و تحویل آن به مقام‌های ایران خبر داد.

این در حالی است که علی‌اصغر میرشکاری، معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان، به خبرگزاری خانه ملت گفته است احتمال این که «جنازه پیدا شده» متعلق به جمشید دانایی‌فر، گروهبانی باشد که جیش‌العدل می‌گوید به قتل رسانده «به هیچ وجه وجود ندارد».

در همین حال روح‌الله جمعه‌ای، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور ایران، هم گفته است که تحویل یک جسد از پاکستان به ایران را تایید نمی‌کند.

رسانه‌های پاکستان پیش از این گزارش داده بودند فردی که جنازه او در منطقه بلوچستان این کشور پیدا شده، برای «دیدار با برخی از اعضای خانواده خود» به پاکستان رفته بود که ربوده و کشته شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، کاغذی در جیب این فرد پیدا شده که از او به عنوان «خبرچین ایران» نام برده می‌شود و در آن جیش‌العدل مسئولیت ربودن و قتل او را بر عهده گرفته است.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG