لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۵۷

ایران حمله هوایی به داعش در عراق را «تایید کرد»


جنگنده‌های اف۴ فانتوم ایران، ساخت آمریکا که قبل از انقلاب اسلامی به حکومت پهلوی تحویل داده شده‌اند.

ابراهيم رحيم‌پور، معاون وزارت امور خارجه ايران، حمله هواپيماهای جمهوری اسلامی به گروه حکومت اسلامی در عراق را تاييد کرد.

آقای رحيم‌پور روز جمعه، ۱۴ آذر، به روزنامه بريتانيايی گاردين گفت که هدف از اين حملات «دفاع از منافع دوستان ما در عراق» بوده است.

پیشتر نیز خبرگزاری رویترز همین خبر را گزارش کرده بود، اما از قول منبعی «ناشناس» در دولت حسن روحانی.

معاون وزارت امور خارجه ايران روز جمعه از دولت مرکزی عراق و اقليم خودمختار کردستان اين کشور به عنوان «دوستان تهران» نام برده و افزود: «هرگونه عمليات نظامی برای کمک به دولت عراق، منوط به درخواست اين دولت است.»

اين نخستين بار است که يک مقام رسمی جمهوری اسلامی حمله هوايی به مواضع داعش در عراق را تاييد می‌کند.

پيش از اين، علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سؤالی مبنی بر احتمال حمله هوايی مشترک ايران و آمريکا برای مبارزه با داعش گفته بود: «من نمی‌دانم منبع اين اطلاعات از کجاست و آن را تأييد نمی‌کنيم.»

به گزارش خبرگزاری تسنيم، آقای لاريجانی که در پاکستان به سر می‌برد افزوده است که «ما با آمريکايی‌ها نقطه مشترکی در مبارزه با تروريسم نداريم.»

مرضيه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، نيز از تاييد این اقدام ایران در خاک عراق خودداری کرده است.

خانم افخم روز چهارشنبه، ۱۲ آذر، تنها گفت که «هيچ گونه تغييری در سياست‌های جمهوری اسلامی ايران در خصوص مبارزه با گروه‌های تکفيری و کمک به دولت عراق و ارائه مشورت در مقابله با گروه‌های تکفيری وجود ندارد».

وی افزود: «خبرها در مورد همکاری نظامی ايران برای مقابله با گروه‌های تروريستی نظير داعش درست نيست.»

يک روز پيش از او، مسعود جزايری، معاون ستاد کل نيروهای مسلح، نیز هر گونه همکاری ايران با ائتلاف به رهبری آمريکا در بمباران مواضع داعش را تکذيب کرده، اما درباره حمله هوايی يک‌جانبه ايران سخنی نگفته بود.

اين در حالی است که وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) وقوع چنين حملاتی را تاييد کرده و جان کری، وزير امور خارجه آمريکا، نيز از آن استقبال کرده است.

رسانه‌های خبری بين‌المللی در روزهای اخير تصاويری را از جنگنده‌های اف۴ در آسمان عراق و در نزديکی مرز ايران که مشغول بمباران مواضع گروه حکومت اسلامی هستند، منتشر کرده‌اند.

تنها ايران و ترکيه در منطقه، اين جنگنده‌های آمريکايی را در اختيار دارند.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG