لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۵۲

واکنش گسترده مقام‌های جمهوری اسلامی به مرگ حسین همدانی


تصویری که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده و حسین همدانی را ظاهرا در حال فرماندهی جنگ در سوریه نشان می‌دهد.

رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر امور خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در پیام‌های جداگانه‌ای مرگ حسین همدانی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در سوریه را تسلیت گفتند.

این واکنش گسترده از بالاترین سطوح حکومت جمهوری اسلامی نشان از اهمیت و جایگاه این فرمانده سپاه دارد.

حسین همدانی که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و روز عاشورای آن سال، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بود، پنج‌شنبه شب در شهر حلب سوریه کشته شد.

آقای همدانی فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه محسوب می‌شد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از آقای همدانی به عنوان «فرمانده دلاور سپاه اسلام» نام برده که «در حراست از حرم اهل بیت و هنگام ماموریت مستشاری برای تقویت جبهه مقاومت اسلامی» کشته شد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، نیز در پیامی با تمجید از «اهتمام فراوان» این فرمانده ارشد سپاه در «دفاع از آرمان‌های اسلام، انقلاب و رهبری» گفت که او «حین ماموریت دفاع از حرم» به دست «نیروهای داعشی» به قتل رسیده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، از آقای همدانی به عنوان «مالک اشتر دوران» نام برده و افزوده است که «بی‌شک مبارزه بی‌امان با تروریسم تکفیری با ریخته شدن این خون‌های پاک شتابی مضاعف خواهد گرفت.»

اما مرگ این فرمانده ارشد ایرانی در سوریه در حالی است که ایران و سوریه همواره در چهار سال و نیم گذشته حضور نظامی جمهوری اسلامی در این کشور را تکذیب کرده‌ و گفته‌اند که حضور نظامیان ایران فقط برای مشاوره بوده است.

در همین حال محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، هم از مرگ حسین همدانی به عنوان «ضایعه‌ای بزرگ» یاد کرده و گفته است که او «هوشمندانه و خستگی‌ناپذیر در ماموریت مستشاری در جبهه مبارزه علیه تروریسم و افراط و اشغالگری حضور داشت.»

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، حسین امیرعبدالهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه، تعدادی از نمایندگان مجلس و امامان جمعه نیز کشته شدن این فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه را تسلیت گفته‌اند.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، و دیگر فرمانده ارشد سپاه و عبدالله عبدالهی، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه نیز با حضور در منزل آقای همدانی به خانواده او تسلیت گفتند.

XS
SM
MD
LG