لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۳۳

تصرف شهر البغدادی در غرب عراق توسط حکومت اسلامی


اعضای گروه حکومت اسلامی موفق شده‌اند، جمعه ۲۴ بهمن، شهر البغدادی، در غرب عراق را به تصرف خود در بیاورند.

این شهر در نزدیکی پایگاه هوایی عین‌الاسد قرار دارد که در آن، حدود ۳۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا مشغول آموزش نظامی به سربازان عراقی هستند. تلاش حکومت اسلامی در همین روز برای تصرف این پایگاه با شکست مواجه شده بود.

علی‌رغم فاصله تنها هشت کیلومتری شهر البغدادی با پایگاه هوایی عین‌الاسد، خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، تصرف آن را «کم‌اهمیت» توصیف کرده است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفته که «این تنها یک شهر است، نه تمام استان انبار و نه تمام عراق».

البغدادی در ماه‌های اخیر تحت فشار نیروهای حکومت اسلامی قرار داشت و تصرف آن که در استان سنی‌نشین انبار قرار دارد، یکی از بزرگترین موفقیت‌های این گروه در ماه‌های اخیر بوده است.

ساعاتی پيش از تصرف شهر البغدادی توسط حکومت اسلامی، حدود ۲۰ تا ۲۵ نفر از نيروهای اين گروه که برخی از آنها اونيفرم ارتش عراق را پوشيده بودند، تلاش کردند تا به پايگاه هوايی عين‌الاسد حمله کنند.

سخنگوی پنتاگون گفته که در بين مهاجمان تعدادی بمبگذار انتحاری هم حضور داشته‌اند.

تمام مهاجمان به پايگاه هوايی عين‌الاسد يا توسط محافظان اين پايگاه و يا بر اثر انفجار خود کشته شدند.

پنتاگون اعلام کرده که در واکنش به حمله به اين پايگاه، هواپيماهای شناسايی و هلی‌کوپترهای آپاچی آمريکايی به محل اعزام شدند اما هنگامی به صحنه رسيدند که درگيری‌ها پايان يافته بود.

تصرف شهر البغدادی توسط حکومت اسلامی، دو روز پس از آن اتفاق افتاد که باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا وعده داد اين گروه در نهايت شکست خواهد خورد.

XS
SM
MD
LG