لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۵۲

داعش خواستار افزایش عملیات تروریستی هواداران خود شد


گروه حکومت اسلامی (داعش) در ویدئویی از هوادارانش خواسته است تا پس از انفجارهای اخیر در بروکسل، به «جهاد» خود وسعت ببخشند و حملات مشابه بیشتری را انجام دهند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که این ویدئوی حکومت اسلامی، روز پنجشنبه پنجم فروردین در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منسوب به این گروه منتشر شده است.

در این ویدئو گفته شده است: «هر مسلمانی که به خوبی از تاریخ اسلام اطلاع داشته باشد، می‌داند که جنگ مقدس علیه کفار بخشی جدایی‌ناپذیر از اسلام است».

گروه حکومت اسلامی در ویدئوی خود با اشاره به حضور بلژیک در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه خود، افزوده است: «هواپیماهای صلیبیون، از جمله بلژیک، بمباران مسلمانان در عراق و شام را شبانه‌روزی ادامه می‌دهند».

بروکسل، پایتخت بلژیک، در هفته جاری، شاهد وقوع بزرگترین عملیات تروریستی تاریخ خود بود. انفجارهایی در فرودگاه و یکی از ایستگاه‌های متروی این شهر به کشته شدن بیش از ۳۰ نفر و جراحت حدود ۲۰۰ نفر منجر شد.

سه فرد مسلمان که دو نفر از آنها برادر بودند به عنوان عوامل این حملات معرفی شده‌اند.

روزنامه دی.اچ بلژیک، در شماره روز پنجشنبه خود گزارش داد که مهاجمان در واقع قصد داشتند به یک نیروگاه اتمی در این کشور حمله کنند اما بازداشت صلاح عبدالسلام باعث شد تا برنامه خود را تغییر دهند.

وزیران کشور و دادگستری اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه در بروکسل، گردهم آمدند تا درباره نحوه مقابله با موج اقدامات تروریستی در این قاره تصمیمات و هماهنگی‌های بیشتری اتخاذ کنند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم که به بروکسل سفر کرده است، خواستار شدت بخشیدن به تلاش کشورها برای هدف قرار دادن گروه حکومت اسلامی در عراق و سوریه شد.

بروکسل، پایتخت بلژیک، به دلیل میزبانی از ساختمان‌ها و مراکز اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به «پایتخت اروپا» شهرت دارد.

XS
SM
MD
LG