لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۲۷

واکنش نماینده ارشد کنگره آمریکا به آزمایش‌های موشکی سپاه


اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به آزمایش‌های موشکی اخیر ایران واکنش نشان داده‌ است.

اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که «ایران وعده اوباما،رئیس جمهور آمریکا، برای مقابله با رفتار نامشروع و خطرناک این کشور را به تمسخر گرفته است».

آقای رویس از رئیس جمهور آمریکا خواسته تا «رویش را به سمت دیگر برنگرداند» و «قاطعانه تمام تحریم‌های ایران مرتبط با برنامه موشکی، نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم را به اجرا بگذارد».

پیش از این نیز هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا که در رقابت نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیشتاز است، با ابراز نگرانی از آزمایش‌های موشکی سپاه پاسداران، خواستار اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران شد.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل،نیز در مصاحبه با رادیوی این کشور گفته که این آزمایش‌ها نشان‌دهنده ادامه «ستیزه‌جویی» ایران پس از اجرای توافق اتمی است.

آقای یعلون افزوده است: «متاسفانه عده‌ای در غرب هستند که با سخنان شیرین برخی رهبران ایران گمراه شده‌اند در حالیکه رهبران دیگر مشغول فراهم کردن تجهیزات و اسلحه برای گروه‌های مسلح تروریستی هستند».

جمهوری اسلامی ایران رسما از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و حماس در نوار غزه که بسیاری از کشورهای جهان آنها را تروریستی می‌دانند، حمایت مالی و نظامی می‌کند.

دولت آمریکا نیز اعلام کرده که گزارش‌ها درباره آزمایش موشکی ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد و درباره واکنش مقتضی تصمیم خواهد گرفت.

در حالی که وزارت امور خارجه ایران می‌گوید رزمایش موشکی سپاه پاسداران، در تعارض با توافق اتمی و «حتی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» نیست، وزارت امور خارجه آمریکا گفته که واشنیگتن در حال بررسی این موضوع است که آیا این آزمایش‌ها با توافق اتمی (برجام) در تناقض است یا نه.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روزهای اخیر چندین موشک دوبرد را آزمایش و رسما اعلام کرد که این موشک‌ها را با هدف ضربه زدن به اسرائیل ساخته است.

XS
SM
MD
LG