لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۵

دیدار رهبران چین و ژاپن پس از دو سال تنش


شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین (راست) و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در نشست همکاری‌های اقتصادی آسیا - پاسفیک

رهبران چين و ژاپن پس از دو سال تنش ميان دو کشور، با يکديگر ديدار کرده‌اند. اين ديدار دوشنبه ۱۹ آبان، در حاشيه نشست همکاری‌های اقتصادی آسيا – پاسفيک و پشت درهای بسته در پکن، پايتخت چين انجام شد.

اين ديدار اولين ديدار رهبران دو کشور پس از روی کار آمدن آنها بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، شينزو آبه، نخست وزير ژاپن پس از ديدار با شی جين‌پينگ، رئيس جمهور چين گفته که دو کشور «گام اول» برای بهبود روابط را برداشته‌اند.

ژاپن و چين، از بزرگترين قدرت‌های اقتصادی و صنعتی جهان‌اند اما روابط پکن و توکيو در دو سال اخير و به دنبال اختلافات تاريخی درباره جنگ جهانی دوم و جزاير مورد مناقشه در دريای چين، متشنج بود.

نخست وزير ژاپن گفته است: «من فکر می‌کنم نه تنها همسايگان ما بلکه بسياری از کشورهای ديگر نيز خواهان ادامه گفت‌وگوها ميان چين و ژاپن هستند.»

با وجود اين، خبرگزاری رسمی چين (شينهوا) در اطلاعيه‌ای خواستار آن شده تا ژاپن «کارهای بيشتری برای افزايش اعتماد متقابل با چين و همسايگانش انجام دهد و نقش سازنده‌ای در حفظ ثبات و امنيت منطقه بازی کند.»

در بيانيه مشترکی که چين و ژاپن، جمعه ۱۶ آبان، سه روز پيش از ديدار رهبران خود صادر کردند، اعلام شد که دو طرف توافق کرده‌اند تا گفت‌وگوهای سياسی، ديپلماتيک و امنيتی را به تدريج از سر بگيرند و روابط دوجانبه را بهبود ببخشند.

در اين بيانيه ژاپن همچنين گفت که به «تفاوت ديدگاه‌ها» درباره وضعيت جزاير مورد مناقشه در دريای شرقی چين آگاه است.

اين جزاير حدود هفت کيلومتر مربع مساحت دارند و مسکونی هم نيستند. کنترل جزايری که ژاپن آنها را سنکاکو و چين ديااويو می‌نامد، در دست ژاپن است اما چين بر آنها ادعای مالکيت دارد.

چين همچنين در تمام سال‌های اخير به ادای احترام رهبران ژاپن به بناهای يادبود سربازان اين کشور در جنگ جهانی دوم شديدا معترض بوده است.

چين می‌گويد که اين اقدام رهبران ژاپن، تاکيدی بر سياست تهاجمی اين کشور در جنگ جهانی دوم و اشغال بخش‌های وسيعی از چين است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG