لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۱

اخطار چین به ژاپن در حضور وزیر دفاع آمریکا


شی جین پینگ معاون رئیس جمهوری چین و لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا
شی جین پینگ معاون رئیس جمهوری چین و رهبر آتی این کشور در دیدار با لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا با اشاره به موضوع جزایر مورد مناقشه میان چین و ژاپن، روز چهارشنبه ۲۹ شهریور اظهار داشت که دولت توکیو باید رفتار خود را کنترل کند و با حرف‌ها و اعمال خود به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی چین خدشه‌ای وارد نکند.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین، شینهوا، تنش میان دولت پکن و توکیو بر سر مالکیت مجمع الجزایر شرق دریای چین چهار روز است که به اوج خود رسیده است.

مالکیت این مجمع الجزایر که چینی‌ها آن را «دیا اویو» و ژاپنی‌ها «سنکاکو» می‌نامند، ده‌ها سال است که موضوع مناقشه طرفین است. از سال ۱۸۹۵ دولت ژاپن اعلام کرده است که این جزایر تحت حاکمیت این کشور است. در جریان جنگ جهانی دوم این جزایر به اشغال نیروهای آمریکایی درآمد، اما در سال ۱۹۷۲ ماکیت جزایر را دوباره به ژاپن تحویل داد.

تصمیم هفته گذشته دولت ژاپن برای خرید برخی از جزایر مورد مناقشه از مالکان خصوصی ژاپنی و تبدیل آنها به املاک دولتی و توسعه این خشکی‌ها آتش خشم چینی‌ها را برافروخته است. روز سه شنبه که مصادف ۸۱-مین سالگرد حمله ژاپن به چین نیز بود، اعتراض‌های خیابانی علیه دولت ژاپن در بسیاری از شهرهای چین انجام شد.

چهار روز است که مناقشه بر سر این جزایر اوج گرفته، در چندین شهر چین تظاهراتی علیه ژاپن انجام شده، سفارتخانه‌های ژاپن و آمریکا در چین مورد حمله افراد خشمگین قرار گرفته و ناوهای جنگی دو کشور در اطراف این مجمع الجزایر روی در روی هم قرار گرفته‌اند.

برخی رسانه‌های دولتی چین از مردم خواسته‌اند که از خرید محصولات ژاپنی در بازارهای این کشور خودداری کنند و از سفر به این کشور نیز امتناع کنند.

تظاهرات‌کنندگان خشمگین با بستن خیابان‌های اطراف سفارت ژاپن در چین، اقدام به پرتاب بمب رنگی به دیوارهای سفارت کردند که با دخالت پلیس، تظاهرات پایان یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، حدود ۵۰ نفر اقدام به بستن راه ماشین «گری لاک» سفیر واشینگتن در چین و ممانعت وی از ورود به محوطه سفارت شدند، اما پلیس چین «سریعا» وارد عمل شد.

این گزارش می‌افزاید که روز سه‌شنبه بسیاری از فروشگاه‌ها و رستوران‌های ژاپنی در چین به خاطر ترس از حمله ملی‌گرایان چینی فعالیت خود را تعلیق کردند.

آمریکا، متحد ژاپن اعلام کرده است که دخالتی در مناقشه ارضی توکیو و پکن نخواهد کرد.

اهمیت این مجمع الجزایر نیز بخاطر منابع غنی ماهی‌ها در این مناطق، همچنین ذخایر انرژی دست نخورده در اعماق آب‌های آن و نیز گسترش مرزهای دریایی دو کشور است.

منابع خبری چین با اشاره به فصل ماهی‌گیری، از راهی شدن کشتی‌های ماهی‌گیری چینی به این مناطق خبرداده‌اند. وزیر خارجه چین اعلام کرده است که این اقدام حق چین است، چرا که از دوران کهن این اراضی متعلق به چینی‌ها بوده است.

پانتا: تقویت حضور نظامی آمریکا در مناطق آسیایی اقیانوس آرام علیه چین نیست

لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا که به چین سفر کرده است، ضمن دعوت به خویشتنداری از چین و ژاپن، روز چهارشنبه اعلام کرد که چینی‌ها درک روشن‌تری از تمرکز جدید آمریکا بر منطقه شرق آسیا دارند؛ اما چین‌ نگران است که دنیای خارج به جای توان سیاسی و اقتصادی چین بیش از اندازه به توان نظامی این کشور تمرکز شده باشد.

به گزاری خبرگزاری رویترز، آقای پانتا بعد از دو روز مذاکره با مقامات سیاسی و نظامی چین، اظهار امیدواری کرده است که دو کشور در راستای تامین امنیت منطقه همکاری‌های دوجانبه را افزایش دهند.

به گفته وی، آمریکا انتظار دارد که چین تقویت حضور نظامی واشینگتن، از جمله افزایش نیروهای رزمی، کشتی‌های جنگی و استقرار سپر ضد موشکی در منطقه را به حساب تهدید آمریکا نگذارد.

پانتا بعد از دیدار با شی جین پینگ، در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران گفت که درک دقیق دولتمردان چین از علاقه آمریکا به این منطقه، وی را امیدوار کرده است و اظهار داشت که چین و آمریکا می‌توانند همکاری‌های نظامی دوجانبه را افزایش دهند.

وی همچنین طی سخنرانی به نیروهای نظامی چین در آکادمی «پی ال اِی» تصریح کرد که گسترش همکاری‌های نظامی و اعتماد دوجانبه میان آمریکا و چین نیاز به زمان دارد، اما می‌توانیم گفت‌وگوهای بی‌پرده میان خود را در جهت حل اختلافات آغاز کنیم.

حمایت آمریکا از دولت تایوان که چین آن را استان خود می‌خواند، از دیگر موارد اختلاف طرفین است. آمریکا نیز اخیرا صدای اتهام حمله‌های اینترنتی از داخل چین به این کشور و دزدی اطلاعات حساس از نهادهای دولتی و شرکتهای آمریکایی توسط هکرهای چینی را بلند‌تر کرده است.
XS
SM
MD
LG