لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۴۲

کره شمالی برکناری یک مقام بلندپایه این کشور را تایید کرد


تمام عکس‌ها و ويدئوهايی که از مقام ارشد برکنار شده کره شمالی در آرشيو خبرگزاری رسمی اين کشور وجود داشت پاک شده است.
منابع رسمی در کره شمالی تاييد کرده‌اند، جانگ سونگ تائک، شوهرعمه رهبر اين کشور و از قدرتمندترين مقام‌های کره شمالی، به علت «اقدامات مجرمانه» از سمت‌های خود برکنار شده است.
به گزارش نهم دسامبر (۱۸ آذر) خبرگزاری رويترز، برکناری جانگ سونگ تائک به علت سوءمديريت اقتصادی، فساد، زن‌بارگی و مصرف مواد مخدر و الکل، پس از آن علنی شد که يکی از دستياران او از کره جنوبی درخواست پناهندگی کرد.
رويترز به نقل از رسانه‌های شرق آسيا گزارش داده است، نام دستيار آقای جانگ که امور مالی او را مديريت می‌کرد مشخص نيست اما در محلی نامعلوم در چين و تحت نظر مقام‌های رسمی محافظت می‌شود.
به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA)، جانگ سونگ تائک، در جلسه روز يکشنبه دفتر سياسی حزب کمونيست کارگری (حزب حاکم) اين کشور به رياست کيم جونگ اون، رهبر کره شمالی، از تمام مناصب خود در حکومت اين کشور و حزب کمونيست کارگری اخراج شد.
همزمان تمام عکس‌ها و ويدئوهايی که از مقام ارشد برکنار شده کره شمالی در آرشيو خبرگزاری رسمی اين کشور وجود داشت پاک شده و نام او نيز ديگر قابل جستجو در خبرگزاری رسمی کره شمالی نيست.
کره شمالی تاييد کرده که آقای جانگ و پيروانش، مرتکب «اعمال مجرمانه»ای شدند که «به حزب و انقلاب ما آسيب‌های فوق‌العاده‌ای وارد کرد.»
اما اين گزارش، اشاره‌ای به بازداشت احتمالی و اتهام‌های رسمی که به جانگ سونگ تائک و دستياران او وارد شده، نکرده است.
رسانه‌های کره شمالی معمولا اخبار مربوط به برکناری مقام‌های اين کشور را منتشر نمی‌کنند اما برکناری شوهرعمه بانفوذ رهبر اين کشور، انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌های کره شمالی داشته است.
رودونگ سينمون، روزنامه رسمی کره شمالی، عکسی از جلسه دفتر سياسی حزب کمونيست کارگری منتشر کرده است. کيم يونگ هوی، همسر جانگ سونگ تائک و عمه رهبر اين کشور يکی از ۱۷ عضو دفتر سياسی است، اگرچه در عکس ديده نمی‌شود.
اما رويترز به نقل از يک منبع نزديک به پيونگ يانگ نوشته که همسر آقای جانگ و دختر کيم ايل سونگ، بنيان‌گذار حکومت کمونيستی کره شمالی، مشکلی ندارد و در امنيت به سر می‌برد.
هفته گذشته نيز يک منبع رسمی در کره جنوبی گفته بود که آقای جانگ به احتمال زياد زنده است و خطر جانی او را تهديد نمی‌کند.
سرويس جاسوسی کره جنوبی هم در هفته گذشته اعلام کرده بود که جانگ سونگ تائک، در ماه نوامبر از سمت‌های خود برکنار شده و دو تن از دستياران او نيز اعدام شده‌اند.
برکناری يکی از ارشدترين مقام‌های کره شمالی، به نوشته رويترز، به معنی بزرگترين بحران در رهبری اين کشور از سال ۲۰۱۱ و زمانی است که کيم جونگ ايل، پدر رهبر فعلی کره شمالی درگذشت.
در کنار مقام‌های ارشد حزبی و نظامی، جانگ سون تائک، نايب ریيس مهم‌ترين نهاد نظامی کره شمالی يعنی کميسيون دفاع ملی بود. او روابط نزديکی با چين داشت و در سال ۲۰۱۲ به نمايندگی از کيم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی از پکن بازديد کرده بود.
خبرگزاری رسمی کره شمالی نوشته که «جانگ وانمود می‌کرد از رهبر و حزب {کمونيست کارگری} حمايت می‌کند اما او خود را درگير رفتار جناحی و زد و بندهای پشت پرده کرده که روياهايی متفاوت داشتند.»
بر اساس اين گزارش، جانگ سونگ تائک «تحت تاثير سبک زندگی کاپيتاليستی، مرتکب بی‌نظمی و فساد شد و رفتاری هرزه و فاسدانه داشت.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG