لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۴۱

حمایت اوباما از عملیات عربستان سعودی در یمن


باراک اوباما، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا به ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی گفته است که واشینگتن آماده پشتيبانی از عمليات نظامی به رهبری عربستان سعودی عليه حوثی‌ها در يمن است.

تاکيد بر حمايت آمريکا از عمليات هوايی عربستان سعودی و متحدانش عليه شبه‌نظاميان شيعه مذهب حوثی در يمن، جمعه هفت فروردين و در جريان مکالمه تلفنی رئيس جمهور ايالات متحده با پادشاه عربستان سعودی صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنادت ميهان، سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا، با اعلام اين خبر گفته است: «رئيس جمهور و ملک سلمان موافق بوده‌اند که هدف مشترک ما، دستيابی به امنيتی پايدار در يمن از طريق يک راه‌حل سياسی مذاکره شده است».

خانم ميهان در عين حال افزوده است که اين راه‌حل بايد از طريق «سازمان ملل متحد و با حضور تمام احزاب سياسی، همانطور که در ابتکار شورای همکاری خليج فارس پيش‌بينی شده» به دست بيايد.

ایران متهم به پشتیبانی از حوثی‌های شیعه مذهب است و جمهوری اسلامی ایران به شدت از عملیات عربستان سعودی و متحدانش علیه آنها خشمگین شده است.

پیشتر ،علی اکبر ولايتی، مشاور اموربين الملل آيت الله خامنه ای گفته بود: «ايران از مبارزات حوثی ها در يمن حمايت می‌کند.» آقای ولايتی ابراز اميدواری کرده بود که انصارالله يمن (نام ديگر جنبش حوثيان اين کشور) نقشی را که حزب الله، در لبنان دارد در يمن ايفا کند.

همزمان، روزنامه وال ‌استريت‌ جورنال، به نقل از مقام‌های آمريکايی گزارش داده که ارتش ايالات متحده آماده می‌شود تا با افزايش کمک‌های اطلاعاتی، ارسال بمب و سوخت‌گيری هوايی به جنگنده‌های حاضر در عمليات به رهبری عربستان سعودی، به آن کمک بيشتری بکند.

آمريکا پيشتر نيز گفته بود که از نزديک و هماهنگ با عربستان سعودی و قدرت‌های منطقه در عمليات نظامی آنها عليه شورشيان حوثی در يمن حمايت اطلاعاتی و لجستيک می‌کند.

نيروهای نظامی آمريکا، دو خلبان سعودی را که بنا بر گزارش‌ها طی عمليات هوايی عليه حوثی‌ها، در نزديکی ساحل يمن، از جنگنده‌های خود خروج اضطراری کرده بودند نيز نجات داده است.

عربستان سعودی، نقص فنی را دليل سقوط هواپيمای اف-۱۵ خود اعلام کرده است.

سه روز بعد از آغاز حملات هوايی، يک مقام نظامی سعودی گفته که ائتلاف به رهبری اين کشور، کنترل کامل آسمان يمن را در دست گرفته است.

عربستان سعودی می‌گويد که اين کشور و متحدانش فعلا برنامه‌ای برای عمليات زمينی در يمن ندارند؛ «اما اگر نياز باشد نيروهای زمينی عربستان و کشورهای دوست و برادر آماده‌اند به هرگونه تهاجمی پاسخ بدهند».

XS
SM
MD
LG