لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۸

پرویز مشرف از انفجار بمب جان سالم به در برد


حضور نیروهای امنیتی پاکستان در محل انفجار بمب
پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان، از انفجار یک بمب در مسیر کاروان خودروهای حامل او، جان سالم به در برد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از محمد حیات، از مقام‌های پلیس پاکستان، گزارش داد که آقای مشرف، در ساعات پایانی چهارشنبه ۱۳ فروردین (دوم آوریل)، در حالی که از بیمارستان نظامی راولپندی به سوی منزل خود در اسلام آباد منتقل می‌شد، هدف سوءقصد قرار گرفت.

آقای حیات گفت که خودروی حامل رئیس جمهور سابق پاکستان، در حال عبور از روی یک پل ورودی به اسلام آباد بود که بمب در نزدیکی آن منفجر شد.

این مقام پلیس پاکستان افزود که بمب حاوی دو کیلوگرم مواد منفجره بود اما گفت هنوز مشخص نیست که آیا انفجار از دور کنترل می‌شده یا اینکه با چاشنی زمانی کار می‌کرده است.

هنوز شخص یا گروهی مسئولیت سوءقصد به جان پرویز مشرف را بر عهده نگرفته اما از یک سال پیش که رئیس جمهور سابق پاکستان به کشور خود بازگشته، طالبان قسم خورده که او را خواهد کشت.

آسیه اسحاق، سخنگوی آقای مشرف با اعلام خبر سلامتی رئیس جمهور سابق پاکستان، دولت این کشور را مسئول تامین امنیت او دانست.

خانم اسحاق گفت که «همه بنیادگرایان و تروریست‌ها می‌خواهند مشرف را بشکند» و افزود: «هر اتفاقی برای او بیفتد، مسئولیت آن با دولت پاکستان است.»

سوءقصد نافرجام به جان پرویز مشرف، فرمانده اسبق ارتش و رئیس جمهور اسبق پاکستان، در حالی صورت گرفته که او در حال محاکمه در دادگاه به اتهام «خیانت» است.

دادگاه او را متهم کرده که در سال ۲۰۰۷ و زمانی که رئیس جمهور بود، قانون اساسی پاکستان را به طور غیر قانونی تعلیق کرده و در کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

آقای مشرف از سال ۱۹۹۹ و با کودتا در پاکستان به قدرت رسید و تا سال ۲۰۰۸ رئیس جمهور این کشور بود.

او سپس برای چند سال در تبعیدی خودخواسته، در خارج از پاکستان به سر می‌برد تا اینکه در سال ۲۰۱۳ به کشورش بازگشت و تلاش کرد تا دوباره به صحنه سیاسی پاکستان بازگردد اما به جای آن در دادگاه متهم شد.

پرویز مشرف که ۷۰ سال دارد، اتهام‌ها علیه خود را «سیاسی» خوانده و تاکید کرده که بی‌گناه است.

محکومیت به اتهام خیانت در پاکستان می‌تواند به صدور حکم اعدام منجر شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG