لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۲۰

روحانی: عربستان نمی‌تواند با قطع رابطه بر جنایت‌اش سرپوش بگذارد


حسن روحانی در تهران با کریستین ینسن، وزیر امور خارجه دانمارک دیدار کرده بود.
حسن روحانی در تهران با کریستین ینسن، وزیر امور خارجه دانمارک دیدار کرده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اقدام عربستان سعودی در قطع روابط با جمهوری اسلامی را «عجیب» توصیف کرده و گفته است که این کار «نمی‌تواند بر جنایت بزرگ» اعدام شیخ نمر باقر النمر «سرپوش بگذارد».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای روحانی، سه‌شنبه ۱۵ دی و در دیدار با وزیر امور خارجه دانمارک در تهران، گفته است: «پاسخ انتقاد نباید سربریدن باشد و امیدواریم کشورهای اروپایی که همواره به مسئله حقوق بشر واکنش نشان می‌دهند در این زمینه هم به وظایف حقوق بشری خود عمل کنند.»

برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان اعدام شیخ نمر را محکوم کردند و اتحادیه اروپا در مورد «تبعات خطرناک» اعدام این روحانی شیعه هشدار داده است.

سخنان رئیس جمهور ایران ساعاتی پس از آن بیان شد که کویت نیز سفیر خود را از تهران فراخواند.

پیش از این، عربستان سعودی و به تبع آن، بحرین و سودان نیز روابط خود با ایران را قطع کرده بودند. امارات متحده عربی نیز سطح روابط خود با ایران را کاهش داده است.

این مجموعه از تغییر در روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی، پس از حمله نیروهای لباس شخصی معترض به اعدام شیخ نمر در عربستان سعودی، به سفارت و کنسولگری این کشور در ایران رخ می‌دهد.

اما حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که پیش از این، از این حمله انتقاد کرده بود، در دیدار با وزیر امور خارجه دانمارک گفته که «طبیعی است که جنایت علیه حقوق اسلامی و انسانی، عکس‌العمل افکار عمومی را در پی خواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG