لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۵

عربستان: در برابر ایران، آماده استفاده از توان نظامی هم هستیم


وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانس مشترک خبری با همتای آلمانی‌اش

وزیر امور خارجه عربستان سعودی ابراز امیدواری کرد که ایران با تغییر سیاست‌هایش از دخالت در امور کشورهای منطقه خودداری کند و در عین حال تهدید کرد که ریاض حتی آماده مقابله نظامی با اقدامات ایران است.

عادل الجبیر، دوشنبه ۲۷ مهر، در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه آلمان، گفت: «ما امیدواریم ایران سیاست‌هایش را تغییر دهد و دخالت در امور کشورهای منطقه، در سوریه، یمن، عراق و لبنان را متوقف کند».

به گفته وزیر امور خارجه عربستان سعودی، این کشور از «تمام توان سیاسی، اقتصادی و نظامی» خود برای «دفاع از حاکمیت و مردم‌اش در برابر اقدامات ایران» استفاده خواهد کرد.

این سخنان عادل الجبیر در روزی بیان شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر سخنان تندی علیه عربستان سعودی اظهار کرد.

آقای خامنه‌ای پیش از این نیز در واکنش به حادثه منا، عربستان سعودی را به «عکس‌العمل خشن و سخت» تهدید کرده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم چند روز پیش با بیان اینکه «تلاش عربستان برای حذف ایران از منطقه باعث خونریزی و دامن زدن به درگیری می‌شود»، خواستار پایان دادن به این روند شد.

در واکنشی به این سخنان، آقای جبیر گفته که «وقتی عربستان سعودی و مردمش هدف حملات مداوم ایران قرار دارند، داشتن روابط مثبت سخت است».

عربستان سعودی، پادشاهی ثروتمند و عربی-سنی است که در سال‌های اخیر به شدت با جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ‌ترین کشور خاورمیانه با اکثریت شیعه، درگیر رقابت‌های منطقه‌ای بوده است.

این دو کشور در سوریه، یمن، عراق و لبنان از جناح‌های رقیب و‌گاه نیروهای دشمن حمایت می‌کنند.

برنامه اتمی ایران نیز از دیگر نگرانی‌های پادشاهی سعودی در این مدت بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG