لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۳۳

رئیس‌جمهور کره جنوبی: رفتار کاپیتان و خدمه کشتی برابر با قتل است


رئیس جمهور کره جنوبی، کاپیتان و تعدادی از خدمه کشتی غرق شده این کشور را به «رفتار قاتلانه و غیر قابل بخشش» در این سانحه متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پارک گئون‌های، رئیس جمهور کره جنوبی در جلسه کابینه این کشور گفته است: «آنچه کاپیتان و تعدادی از خدمه [کشتی غرق شده] انجام دادند، غیر قابل درک، غیر قابل بخشش و رفتاری قاتلانه بود.»

خانم پارک گفته کاپیتان کشتی، به جای دنبال کردن دستورالعمل‌های دریانوردی برای «نجات دادن مسافران»، به آن‌ها گفت «که در کشتی بمانند اما او و خدمه‌اش نخستین کسانی بودند که [از کشتی] فرار کردند.»

به گفته رئیس جمهور کره جنوبی، چنین کاری از نظر «اخلاقی و قانونی، غیر قابل تصور» است.

آسوشیتدش‌پرس گزارش داده که کاپیتان کشتی غرق شده «سوول» در ابتدا به مسافران گفته که از اتاق‌های خود خارج نشوند و پس از نیم ساعت دستور تخلیه کشتی را صادر کرده است.

در آن هنگام کشتی در آب کج شده بود و حدود ۲۴۰ سرنشین آن امکان فرار نداشتند.

کاپیتان و دو خدمه کشتی به اتهام سهل‌انگاری و‌‌ رها کردن مسافران در هنگام نیاز بازداشت شده‌اند. دادستان‌ها در کره جنوبی اعلام کرده‌اند که چهار خدمه دیگر کشتی نیز هم‌اکنون زندانی شده‌اند.

آن سانگ دون، دادستان کل کره جنوبی گفته که دادستانان این کشور تا ۴۸ ساعت دیگر درباره این تصمیم می‌گیرند که از دادگاه بخواهند حکم بازداشت تعدادی دیگر از خدمه کشتی از جمله مهندس ارشد آن را صادر کند.

لی جون سئوک، کاپیتان ۶۸ ساله کشتی گفته که انتظارش برای صدور دستور تخلیه کشتی، به این دلیل بوده که جریان آب، قوی و دمای آن، سرد بود و در صورتی که مسافران به داخل آب می‌رفتند، امکان داشت پیش از رسیدن کمک غرق شوند یا یخ بزنند.

اما کار‌شناسان دریایی می‌گویند که کاپیتان می‌توانست از مسافران بخواهد به عرشه کشتی که در آن شانس بیشتری برای زنده ماندن داشتند، بروند.

تصاویر ویدئویی نشان می‌دهند که آقای لی جزو اولین نفراتی بود که از کشتی فرار کرد. تعدادی از خدمه کشتی گفته‌اند که کاپیتان مصدوم شده بود اما پزشکانی که او را معاینه کرده‌اند می‌گویند او تنها جراحاتی سطحی برداشته بود.

کشتی کره‌ای سوول، با حدود ۴۷۰ مسافر و خدمه که اکثر آن‌ها دانش‌آموزان دبیرستانی بودند، چهارشنبه ۲۷ فروردین، در حالی که راهی جزیره توریستی «جه‌جو» در کره جنوبی بود٬ در دریایی آرام و هوایی مطلوب غرق شد.

حدود ۱۷۵ مسافر این کشتی نجات پیدا کردند اما به نظر نمی‌آید امیدی به زنده ماندن بقیه مسافران باشد.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG