لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۲۸

بشار اسد: با گروه های مسلح مخالف مذاکره نمی‌کنم


رئیس جمهور سوریه با خبرگزاری اسپانیایی ای‌.اف.ای گفت‌وگو می‌کرد.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، با «تروریست» خواندن گروه‌های مسلح مخالف خود، تاکید کرده که دولت‌اش «تنها با گروه‌های سیاسی» مذاکره می‌کند نه با گروه‌های مسلح.

آقای اسد این سخنان را در مصاحبه با خبرگزاری اسپانیایی ای‌.اف.‌ای بیان کرده و تلویزیون دولتی سوریه نیز جمعه ۲۰ آذر آن‌ها را پخش کرده است.

رئیس جمهور سوریه گفته است: «ما آماده‌ایم تا مذاکرات با مخالفان را شروع کنیم اما مخالفان در هیچ کجای دنیا به معنی گروه‌های مسلح نیست.»

بشار اسد گفته که آمریکا، عربستان سعودی و بعضی کشورهای غربی «می‌خواهند گروه‌های تروریستی را پای میز مذاکرات بیاورند» و تاکید کرده که با چنین مسئله‌ای مخالف است.

این سخنان رئیس جمهور سوریه یک روز پس از آن بیان شد که نشست تعدادی از گروه‌های سیاسی مخالف بشار اسد به میزبانی عربستان سعودی در ریاض پایان یافت.

کشورهای منطقه و قدرت‌های جهانی ماه گذشته در وین، پایتخت اتریش توافق کردند که اول ژانویه (۱۱ دی) ضرب‌الاجل آغاز گفت‌وگو‌ها میان دولت سوریه و مخالفان‌اش باشد.

این گفت‌وگو‌ها باید در شش ماه به شکل‌گیری یک «دولت انتقالی معتبر، فراگیر و غیر فرقه‌ای» منجر شود.

این دولت سپس باید در ۱۸ ماه شرایط تغییر قانون اساسی و برگزاری انتخابات سراسری در سوریه را فراهم کند.

بشار اسد در شرایطی آمریکا، عربستان سعودی و کشورهای غربی را به «حمایت از تروریسم» متهم می‌کند که بخش بزرگی از جامعه جهانی و کشورهای غربی، او را مسئول اصلی جنگ داخلی در سوریه می‌دانند که به مرگ صد‌ها هزار نفر و آوارگی میلیون‌ها تن دیگر منجر شده است.

به عنوان مثال دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، رئیس جمهور سوریه را به جای بشار اسد، بوچر اسد (بوچر در انگلیسی به معنی قصاب است) نام می‌برد.

دیدن نظرات (۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG