لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۵۰

بوئینگ برای بررسی تجارت با ایران از دولت آمریکا مجوز گرفت


شرکت آمریکایی بوئینگ می‌گوید که از دولت آمریکا برای فعالیت تجاری با ایران چراغ سبز گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بوئینگ در بیانیه‌ای که روز جمعه ۳۰ بهمن منتشر کرده، اعلام کرده است: «ما درخواست داده بودیم تا مجوز ارزیابی نیاز کنونی هواپیماهای تجاری مسافربری برای شرکت‌های هوایی ایران را که مورد تایید دولت آمریکا هستند، داشته باشیم و این مجوز را دریافت کرده‌ایم».

به گفته بوئینگ، مجوز دریافت شده این شرکت را مجاز می‌کند تا برای «تعیین نیازهای واقعی خطوط هوایی مورد تایید ایران» با آنها در ارتباط باشند.

آمادگی بوئینگ برای حضور در بازار هواپیماهای مسافربری ایران در حالی اعلام می‌شود که در جریان سفر اخیر رییس جمهوری ایران به فرانسه، قراردادی میان دو کشور برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس امضا شد.

ایالات متحده آمریکا پس از اشغال سفارت این کشور در تهران و قطع روابط با جمهوری اسلامی، تحریم‌های گسترده‌ای را از جمله در حوزه فروش هواپیماهای مسافربری علیه ایران وضع کرد.

برداشته شدن این تحریم‌ها پس از توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی ممکن شد.

با وجود این، آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنان فروش هواپیماهای جنگی به ایران را ممنوع کرده‌اند.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا آبان ماه اعلام کرده بود که پیش‌بینی زمان دقیق برای مذاکره با مقامات ایرانی و بحث بر سر نیازهای صنعت هوایی این کشور مشکل است.

عباس آخوندی، وزیر راه ایران پیشتر گفته بود که جمهوری اسلامی با بوئینگ نیز وارد مذاکره خواهد شد تا «رقابت سالم» در صنعت هوایی ایران ایجاد شود.

این در حالی است که خرید هواپیماهای مسافربری جدید از سوی دولت حسن روحانی، با انتقاداتی در داخل ایران مواجه شده است.

از جمله محمدرضا نقدی، رییس سازمان بسیج مستضعفین، این قرارداد را «خنجری بر پیکر اقتصاد مقاومتی» توصیف کرده است.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران اما در واکنش گفته است: «مردم ما دیگر مستحق ناوگان کهنه حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی نیستند».

XS
SM
MD
LG