لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۲۳

«۱۰۸ هواپيمای زمين‌گير» ایران در انتظار لغو تحریم‌ها هستند


دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به یک روزنامه چاپ تهران گفته است که بیش از ۱۰۰ هواپیمای زمین‌گیر ایران در انتظار لغو تحریم های جهانی علیه ایران هستند.

حمیدرضا غوابش در گفت‌وگو با شماره روز دوشنبه ۲۳ تیر روزنامه «جهان صنعت» گفته که عمر مفید ناوگان هوایی ایران تمام شده‌ است و ۱۰۸ هواپیمای زمین‌گیر در انتظار نتیجه مذاکرات هسته‌ای و «لغو تحریم‌ها» هستند.

وی افزوده است: «عمر متوسط هواپیماها ۲۲ سال است و معمولا وقتی سن یک هواپیما به ۲۰ سال می‌رسد عملا عمر مفید اقتصادی‌اش به پایان رسیده‌است.»

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با تاکید براینکه عمر مفید اقتصادی با عمر فعالیت متفاوت است، گفت: «تقریبا ۴۰ درصد از مجموعه ناوگان هوایی ماهانه به دلیل چک‌های دوره‌ای غیرفعال می‌شوند و پس از مدت کوتاهی دوباره به چرخه فعالیت خود بازمی‌گردند.»

در صورت آزاد شدن امکان مبادله قطعات و تعمیر هواپیما در ایران ۱۰۸ هواپیما که از مجموع ۲۵۱ هواپیمای موجود ایران زمین‌گیر هستند بار دیگر به ناوگان هوایی باز خواهند گشت.

روزنامه جهان صنعت در گزارش خود نوشته که درحال حاضر «کل ظرفیت ناوگان هوایی کشور ۲۱ هزار و ۲۷۰ صندلی است» و بنابر اعلام رییس سازمان هواپیمایی کشوری برنامه ورود ۳۰ فروند هواپیمای جدید به ناوگان هواپیمایی کشوری به تایید نهایی رسیده که از این تعداد در چند ماه ابتدایی سال جاری پنج فروند رسما به این چرخه وارد شده‌ است.

رییس سازمان هواپیمایی ایران اوایل تیرماه گفته بود که ایران نخستین قطعات یدکی لازم را برای هواپیماهای زمین‌گیر دریافت کرده و تعدادی از موتورهای هواپیماها نیز برای تعمیرات به خارج از کشور فرستاده شده‌ است.

به گزارش ایرنا، علیرضا جهانگیریان افزوده‌ بود پس از مذاکرات با شرکت‌های تولید و توزیع کننده قطعات هواپیما، نخستین محموله‌های قطعات هواپیماهای زمین‌گیر را دریافت کرده‌ایم.

اواسط فروردین‌ماه شرکت‌های بوئینگ و جنرال الکتریک اعلام کردند که بر اساس توافقنامه موقت هسته‌ای ژنو، مجوز فروش قطعات و تعمیرات هواپیماهای غیرنظامی ایران را از وزارت خزانه‌داری آمریکا دریافت کرده‌اند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG