لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۴
با گذشت حدود چهار سال از واقعه انفجار مهاباد روابط عمومی وزارت اطلاعات ایران روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت اعلام کرد که سه تن از کسانی که در بمب‌گذاری سال ۱۳۸۹ مهاباد دست داشتند، در همین شهر بازداشت شده‌اند.

بمب‌گذاری مهاباد که در مراسم سالگرد جنگ ایران و عراق در شهریور ماه سال ۱۳۸۹ رخ داد به کشته شدن ۱۲ تن و زخمی شدن ۸۲ تن دیگر انجامید.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت اطلاعات ایران روز یک‌شنبه گفته است که «بر اساس اعترافات بازداشت‌شدگان»، آموزش، تجهیز و تامین مالی این «تیم تروریستی» از سوی کسانی که وزارت اطلاعات از آنها با عنوان «ایادی استکبار جهانی در منطقه» و گروه کومله یاد کرده، انجام شده‌است.

این در حالی است که گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی که رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران به دست داشتن آنها در این انفجار اشاره می‌کنند، هر گونه دخالت خود را در این حادثه رد کرده و آن را محکوم کرده‌اند.

به دنبال بمب‌گذاری مهاباد، کومله به همراه برخی دیگر از گروه‌های کرد مخالف جمهوری اسلامی، این حمله را به شدت محکوم کردند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز بمب‌گذاری مهاباد در مراسم رژه روز ارتش در شهریور ماه ۱۳۸۹ را محکوم کرد.

پیش از این در سال ۸۹ عبدالرسول محمودآبادی، یکی از فرماندهان بلندپایه سپاه، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرده‌بود که ۳۰ تن از «عوامل اصلی و محوری» این انفجار، در شهرستان مهاباد کشته شده‌اند.

آقای محمودآبادی، فرمانده وقت قرارگاه سیدالشهدا سپاه در سال ۸۹ به فارس گفت: «۳۰ تن از کسانی که به گفته او نقش محوری در انفجار مراسم رژه نیروهای مسلح در مهاباد داشته‌اند، در جریان درگیری با نیروهای اطلاعاتی و انتظامی کشته شدند.»

همزمان محمد پاکپور، فرمانده وقت نیروی زمینی سپاه نیز از کشته شدن «عوامل اصلی و محوری» انفجار مهاباد در جریان درگیری خبر داده بود.

اما اکنون و پس از چند سال وزارت اطلاعات می‌گوید که «تیم تروریستی» مسئول آن انفجار را شناسایی و اعضای آن را دستگیر کرده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG