لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۶

درگیری سپاه و کومله در شهرستان کامیاران استان کردستان


خبرگزاری‌های داخلی ایران از درگیری میان افراد سپاه پاسداران و چند تن از اعضای حزب کومله در شهرستان کامیاران استان کردستان خبر دادند. به گفته این خبرگزاری‌ها این درگیری منجر به کشته شدن یک عضو کومله و مجروح شدن سه نفر دیگر از آنان شد.

حزب کومله، از احزاب سیاسی چپگرا در کردستان ایران، در پایگاه خبری خود، خبری در این باره منتشر نکرده‌است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا شرف‌بیانی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کامیاران در این باره گفت که جمعه گذشته، سیزدهم خرداد، افرادی از گروه کومله، یکی از اعضای بسیج به نام شیرزاد میدانی را در روستای اندیمن «به قتل رساندند.»

وی افزود که در پی این رویداد، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کامیاران بعد از انجام یک عملیات تعقیب و گریز دو روزه، این تیم را در منطقه‌ای به نام تیرباغ اندیمن رصد می‌کنند و پس از به کمین نشستن، در ساعت ۱:۳۰ بامداد با این گروه درگیر می‌شوند.

محمدرضا شرف‌بیانی در ادامه گفت که در حین این عملیات یکی از افراد این گروه کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند ولی از نیروهای سپاه کسی کشته یا زخمی نشده‌است. وی افزود: «سه نفر زخمی به همراه یک نفر دیگر فرار می‌کنند که دیروز دو نفر از آنها توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.»

فرمانده سپاه پاسداران کامیاران در ادامه افزود که «دو نفر باقی مانده نیز تحت تعقیب هستند.»

منطقه کردنشین در غرب ایران در ماه‌های اخیر شاهد حملات و درگیری‌های مختلفی بوده‌است که مقام‌های ایرانی بیشتر این حملات را در ارتباط با گروه پژاک، حزب حیات آزاد کردستان، دانسته‌اند.

گروه پژاک پایگاه‌های خود را در شمال عراق و نوار مرزی با ایران قرار داده‌است و هر از چندگاهی به سربازان و نیروهای مرزی جمهوری اسلامی حمله می‌کند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از این بارها برای مقابله با حملات این گروه، اقدام به گلوله‌باران مناطق شمال عراق کرده‌است.

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران، اوایل فروردین‌ماه در ارتباط با این حملات در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت که «مسبب اصلی هر نوع خشونتی در کردستان شرایط امنیتی است وگرنه احزاب اصلی و سابقه‌دار و شناخته شده کردستان هیچکدام خواهان خشونت‌آمیز کردن فضای سیاسی کردستان نیستند و چنین چیزی به نفع مردم تمام نمی‌شود.»

کشتن دو مأمور انتظامی توسط افراد مسلح ناشناس در شهر سنندج، کشته شدن چهار «مامور محيط‌بانی» کردستان به ضرب گلوله، کشته شدن چهار نیروی مرزبانی ایران در پی حمله به یک پاسگاه مرزی در مریوان، و انفجار در مهاباد از جمله ناامنی‌های اخیر در این منطقه است.

عبدالله مهتدی در گفت‌وگویی دیگر با «مشکوک» توصیف کردن حوادثی مانند مریوان به رادیو فردا گفته‌بود: «احزاب کرد ایرانی به هیچ وجه در این گونه عملیات شرکت نمی‌کنند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG