لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۴

وزارت کشور ایران: «پژاک» در عملیات تروریستی مریوان دست داشته است


علی عبداللهی، معاون امنیتی وزرات کشور ایران
وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، روز يکشنبه گروه پژاک را متهم کرد که در عملیات تروریستی مریوان که موجب کشته شدن چهار نفر از مرزبانان ایران شده، دست داشته است.

علی عبداللهی، معاون امنیتی وزرات کشور ایران، در مصاحبه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که نوع عمل، قرائن و شواهد موجود بيانگر دست داشتن «گروهک پژاک» در اين حادثه تروريستی است.


آقای عبداللهی افزود: «از هنگام وقوع اين حادثه پيگيری‌های گسترده‌ای از سوی نيروهای انتظامی، امنيتی و استانداری برای دستگيری عوامل حادثه تروريستی مريوان انجام شده است.»

مراسم تشییع و خاکسپاری چهار نیروی مرزبانی ایران که جمعه شب در پی حمله به یک پاسگاه مرزی در مریوان جان خود را از دست دادند، روز یکشنبه برگزار شد.

آن طور که «پرس‌تی‌وی»، شبکه تلویزیونی انگلیسی‌زبان دولتی ایران گزارش کرده است، در اثر این حمله پنج تن دیگر از نیروهای انتظامی ایران زخمی شدند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران، نیروهای مرزبانی کشته شده در این حادثه را پژمان زمانی، اهل سنندج، میلاد قبادی، اهل کرمانشاه، سلیمان زارعی، اهل صحنه کرمانشاه، و کاظم عابدی، اهل مریانج همدان، معرفی کرده‌اند.

گرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته‌است اما «پرس‌تی‌وی» از قول «منابع محلی» افراد حزب حیات آزاد کردستان، پژاک، را به دست داشتن در این حمله متهم کرده‌است.

گروه پژاک پایگاه‌های خود را در شمال عراق و نوار مرزی با ایران قرار داده‌است و هر از چندگاهی به سربازان و نیروهای مرزی جمهوری اسلامی حمله می‌کند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از این بارها برای مقابله با حملات این گروه، اقدام به گلوله‌باران مناطق شمال عراق کرده‌است.

آقای عبداللهی روز یکشنبه همچنين گفت:« وزارت کشور در سال جديد به طور قطع برنامه‌ای منسجم برای جلوگيری از حوادث تروريستی در مناطق مرزی کشور را بررسی خواهد کرد.»

وی افزود «افراد مسلح ناشناس در ساعت ۲ بامداد روز ۱۳ فروردين به پاسگاه مرزی واقع در روستای سيانا و نزديکی روستای کانی کبود در منطقه مريوان حمله کردند که در جريان آن چهار نفر از مرزبانان کشور به شهادت رسيده و سه نفر هم مجروح شدند. »

اوایل ماه جاری نیز افراد مسلح ناشناس در شهر سنندج با شلیک به سوی نیروهای پلیس، دو مأمور انتظامی را کشتند.

پیش از آن در اواسط اسفندماه نیز چهار محیط‌بان در استان کردستان توسط افرادی مسلح به قتل رسیدند. یک هفته پس از آن رویداد، ایرج حسن‌زاده، معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان، از شناسایی و انهدام «یک گروه تروریستی وابسته به تندروهای مذهبی» به عنوان عاملان آن حمله خبر داد.

همچنین، مهر ماه گذشته دو فرد مسلح در میدان آزادی سنندج بر روی نیروهای پلیس حاضر در این میدان آتش گشودند که در جریان آن پنج نفر کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شدند.

چند روز پیش از آن نیز بر اثر انفجار بمبی در مهاباد طی مراسم رژه سالگرد جنگ ایران و عراق ۱۲ تن کشته و ۸۰ تن مجروح شدند.

سپاه پاسداران یک هفته پس از آن اعلام کرد که در عملیاتی نظامی، پس از ورود به خاک عراق ۳۰ نفر را که عوامل انفجار مهاباد خوانده شده‌اند، کشته‌است.

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران، اوایل ماه جاری در ارتباط با این حملات در گفت‌وگو با رادیو فردا گفت که مسبب اصلی هر نوع خشونتی در کردستان شرایط امنیتی است وگرنه احزاب اصلی و سابقه‌دار و شناخته شده کردستان هیچکدام خواهان خشونت‌آمیز کردن فضای سیاسی کردستان نیستند و چنین چیزی به نفع مردم تمام نمی‌شود.
XS
SM
MD
LG