لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۴۳

عقب‌نشینی نیروهای اوکراین از فرودگاه لوهانسک در شرق کشور


نمایی از فرودگاه دونتسک در شرف اوکراین

سخنگوی ارتش اوکراین می‌گوید که نیروهای نظامی این کشور از فرودگاه لوهانسک در شرق اوکراین عقب‌نشینی کرده‌اند و این فرودگاه بار دیگر به دست جدایی‌طلبان هوادار روسیه افتاده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «لئونید ماتیوخین» روز دوشنبه ۱۰ شهریور گفت که چتربازان اوکراینی با جدایی‌طلبان و نیروهای نظامی روس در فرودگاه لوهانسک درگیر شده‌اند.

این در حالی است که درگیری بی‌وقفه بین نیروهای اوکراینی و طرفداران روسیه شب گذشته نیز ادامه داشت.

در همین حال، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه خواستار برقراری آتش بس در شرق اوکراین شد.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه در روزهای اخیر توانسته‌اند برخی از مواضع خود را در شهرهای «لوهانسک» و «دونتسک» از نیروهای ارتش اوکراین پس بگیرند.

وزیر دفاع اوکراین شامگاه گذشته در اظهار نظری از حضور نیروهای روسیه در دونتسک و لوهانسک به عنوان مهم‌ترین مواضع جدایی طلبان شرق اوکراین خبر داده بود.

قرار بود نمایندگان روسیه، اوکراین، سازمان همکاری و امنیت اروپا همراه با جدایی‌طلبان شرق کشور امروز در مینسک پایتخت بلاروس برای یافتن راهکار حل بحران اوکراین گفت‌وگو کنند.

از سوی دیگر، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفت که حضور نیروهای روسیه در اوکراین «ناموجه و غیرقابل قبول است».

وی روز دوشنبه در پارلمان این کشور تصریح کرد: «روسیه در تلاش است تا با استفاده از نیروی نظامی، اوکراین را از حق انتخاب دمکراتیک خود محروم کند».

آقای کامرون هشدار داد که اگر مسکو به سیاست فعلی خود در قبال اوکراین ادامه دهد روابط آن با بقیه جهان «از اساس تغییر» خواهد کرد.

برکناری ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری پیشین اوکراین به دلیل امضا نکردن توافق تجاری با اتحادیه اروپا و روی کار آمدن دولت جدید در کی‌یف، بخش‌های شرقی اوکراین را که اکثریت مردم آن روس زبان هستند به عرصه فعالیت جدایی‌طلبان طرفداران روسیه تبدیل کرد.

دولت اوکراین دوم اردیبهشت گذشته دستور عملیات ویژه برای مبارزه با جدایی‌طلبان هوادار روسیه را صادر کرد.

سازمان ملل اعلام کرده که از ابتدای ماه آوریل دو هزار و ۶۰۰ تن در اوکراین کشته شده‌اند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG