لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۰

سرگئی لاوروف: روسیه قصد دخالت نظامی در اوکراین را ندارد


آقای لاوروف معتقد است که سیاست روسیه در قبال اوکراین تنها مسالمت‌آمیز و دوستانه است و این کشور قصد هیچ گونه مداخله نظامی ندارد.

سرگئی لاوروف، روز دوشنبه، دهم شهریور، اعلام کرد روسیه قصد ندارد که دست به هیچ‌گونه دخالت نظامی در اوکراین بزند و خواهان آن است که این «تراژدی و سخت‌ترین بحران» تنها به روش‌های مسالمت‌آمیز حل و فصل شود.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، آقای لاوروف اعلام کرده است که روسیه تنها اهداف صلح‌آمیز دارد و تمامی سیاست‌گذاری‌های این کشور در رابطه با اوکراین نیز پیرو همین خط مشی است.

وزیر امور خارجه روسیه دولت اوکراین را متهم به تنگ‌نظری و غرض‌ورزی کرده است و و می‌گوید که تمامی عملکرد کی‌یف از طریق کشورهای غربی دیکته شده است.

آقای لاروف خطاب به مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا نیز گفته است که این کشورها باید پای میز مذاکره با روسیه بنشینند و دست از تهدید این کشور از طریق وضع تحریم‌های تازه بردارند. وزیر امور خارجه روسیه، خواست غرب مبنی بر آنکه جدایی‌طلبان شرق اوکراین سلاح‌های خود را زمین بگذارند، «خواستی غیرواقعی» خوانده و گفته است که آن‌ها از ترس جان‌شان این کار را نخواهند کرد.

این صحبت‌ها تنها ساعاتی پیش از دیدار سه‌جانبه مقامات روس، اوکراینی و سازمان امنیت و همکاری اروپا در شهر مینسک در بلاروس انجام شده است.

پیش از این در پنجم شهریور ماه، نخستین نشست مقامات اوکراینی و روسی همراه با تنی چند از مقامات ارشد اتحادیه اروپا در شهر مینسک، پایتخت بلاروس، برگزار شد که نتیجه‌ای در پی نداشت.

دولت اوکراین در روزهای اخیر اعلام کرده بود که جدایی‌طلبان شرق اوکراین با حمایت روسیه توانسته‌اند مناطق بیشتری را تصرف کنند و همچنین شهر مرزی نووازوفسک را نیز به اشغال خود دربیاورند.

در پی تشدید این بحران‌ها پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، هشدار داد که وضعیت و شرایط در اوکراین به نقطه‌ای غیر قابل بازگشت نزدیک شده و احتمال بروز جنگی همه‌جانبه می‌رود. دو تن از سناتورهای ارشد آمریکایی نیز از دولت باراک اوبما خواستند تا هر چه سریع‌تر تسلیحات به اوکراین ارسال کند.

روز گذشته نیز مقامات اتحادیه اروپا با تشکیل نشستی در بروکسل به روسیه یک هفته فرصت دارند تا دست از «ایجاد تنش» در اوکراین بردارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG