لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۴۱

رئیس سیاست خارجی اروپا ۲۸ فروردین به تهران می‌رود


فدریکا موگرینی اواخر فروردین ماه به ایران خواهد رفت

فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز ۲۸ فروردین سال آینده خورشیدی به تهران سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این خبر را خود خانم موگرینی روز دوشنبه ۲۴ اسفند پیش از نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد و گفت: «در این نشست، درباره حوزه‌هایی که در آنها می‌توان روابط کامل با ایران را احیا کرد، تبادل نظر خواهد شد.»

به گفته فدریکا موگرینی، «مسائل منطقه‌ای از جمله سوریه و یمن و مسائل دیگری مانند از سرگیری روابط و توسعه راه‌های همکاری با ایران به صورت دو جانبه، از جمله موضوعات صحبت در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا خواهد بود.»

از سوی دیگر، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در صحبت‌هایش اشاره‌ای به آزمایش‌های موشکی ایران نکرد. پیشتر فرانسه اعلام کرده بود که در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا، در این باره نیز صحبت خواهد شد.

پیشتر مجید تخت‌روانچی، معاون وزیر خارجه ایران گفته بود که نماینده اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی، «اوایل سال آینده به تهران سفر خواهد کرد». او گفته بود که کمیسیونرهای اروپایی نیز به ایران سفر می‌کنند.

خانم موگرینی هم روز ۱۸ بهمن، اعلام کرده بود که در تدارک «دیدار مهمی» از ایران است. دیداری که در پی اجرایی‌شدن «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، آقای تخت‌روانچی، ۲۱ بهمن ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به مذاکرات اخیر میان ایران و اتحادیه اروپا در مورد مسائل منطقه، «از جمله عراق و سوریه» گفته بود که قرار شده بین ۶ تا ۷ ماه دیگر دور تازه‌ای از این گفت‌وگوها، در بروکسل برگزار شود.

بروکسل، پایتخت بلژیک، مقر عمده نهادهای اتحادیه اروپا است و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز چندی پیش برای دیدار با خانم موگرینی، مقام‌های بلژیکی و اروپایی، به این شهر سفر کرد.

به گفته مجید تخت‌روانچی، در مذاکرات با مقام‌های اروپایی، «بحث آوارگان، مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری» مطرح شد و صحبت‌هایی برای همکاری‌های مشترک در این زمینه صورت گرفت.

بر پایه توافق اتمی صورت‌گرفته میان ایران و شش قدرت جهانی، که دو ماه پیش به مرحله اجرایی رسید، فعالیت‌های اتمی تهران به طور چشم‌گیری کاهش پیدا کرده‌است. در پی آن، تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های غرب در رابطه با برنامه اتمی نیز برچیده شد.

خانم موگرینی هماهنگ‌کننده مذاکرات بین شش قدرت جهانی و مقام‌های ایران بود و در ماه‌های گذشته نیز بارها با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دیدار کرده بود.

XS
SM
MD
LG