لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۱۲

تخت روانچی: موگرینی اوایل سال آینده به تهران می‌آید


موگرینی و ظریف

معاون وزیر خارجه ایران می‌گوید نماینده اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی، «اوایل سال آینده به تهران سفر خواهد کرد». او می‌گوید کمیسیونرهای اروپایی نیز به ایران سفر می‌کنند.

پیشتر فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی، گفته بود در تدارک «دیدار مهمی» از ایران است. اما زمان این دیدار دقیقا مشخص نشده بود.

مجید تخت روانچی نیز تاریخ دقیقی از این دیدار ارائه نکرده و گفته «مشغول بررسی تعیین آن هستیم».

آقای روانچی، ۲۱ بهمن ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به مذاکرات اخیر میان ایران و اتحادیه در مورد مسائل منطقه، «از جمله عراق و سوریه» می‌گوید قرار شده بین ۶ تا ۷ ماه دیگر دور تازه‌ای از این گفت‌وگوها، در بروکسل برگزار شود.

بروکسل، پایتخت بلژیک، مقر عمده نهادهای اتحادیه اروپا است و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز هفته آینده برای دیدار با خانم موگرینی، مقام‌های بلژیکی و اروپایی، به این شهر سفر خواهد کرد.

مجید تخت روانجی می‌گوید در مذاکرات با مقام‌های اروپایی، «بحث آوارگان، مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری» مطرح شده و «هر دو علاقه‌مند هستیم که در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشیم.»

طی دو روز گذشته هلگا اشمید، معاون موگرینی و نیز نخست‌وزیر یونان، طی دیدارهایی جداگانه با مقام‌های ارشد ایرانی، در مورد وضعیت منطقه و تلاش برای «ایجاد ثبات» در آن گفت‌وگو کرده‌ بودند.

ایران از مهم‌ترین حامیان بشار اسد به شمار می‌رود. عمده کشورهای غربی خواستار کناره‌گیری نهایی اسد از قدرت هستند تا به این شکل یافتن یک راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور ممکن شود.

مقام‌های ارشد ایران در مواردی اسد را «خط قرمز» خود نامیده‌اند و در مواردی نیز از فراخوان‌ها برای کناره‌گیری او انتقاد کرده‌اند.

ایران، در کنار مخالفان عمده اسد در منطقه مانند عربستان سعودی، و نیز قدرت‌های جهانی مخالف و متحد اسد، ایالات متحده و روسیه، عضو گروهی‌ست که تلاش می‌کند مذاکراتی را در مورد بحران سوریه انجام دهد.

آقای روانچی در عین حال گفته است با مقام‌های اروپایی در مورد محیط زیست و مسائل بانکی نیز مذاکراتی شده و آنها «علاقه‌مند به همکاری در این زمینه هستند».

تهران به تازگی خواسته است تا ایالات متحده تضمین کند بانک‌های اروپایی را به دلیل معاملات مشروع و قانونی خود با ایران مجازات نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG