لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۲۴

وزیر کشور: در خراسان‌ رضوی قانونی برای منع کنسرت وجود ندارد


وزیر کشور دولت حسن روحانی روز چهارشنبه در گفت‌وگویی اعلام کرد که هیچ‌ گونه منع قانونی برای برگزاری کنسرت در شهر مشهد و به طور کل استان خراسان رضوی وجود ندارد.

عبدالرضا رحمانی‌ فضلی، وزیر کشور ایران، در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد چاپ تهران در تاریخ ششم خرداد به اظهار نظر در مورد لغو کنسرت‌های موسیقی به‌خصوص در برخی استان‌های ایران پرداخت.

آقای رحمانی فضلی در این گفت‌وگو با اشاره به این که «مجوز كنسرت را وزارت كشور نمی‌دهد و همچون گذشته وزارت ارشاد اين مسئله را پوشش می‌دهد»، اعلام کرد: «شرايط منطقه‌ای ايجاب می‌كند كه مجوزی برای اجرای برنامه از استانداری‌ها نيز دريافت شود و اين مسئله در گذشته هم سابقه داشته است.»

از سوی دیگر، وزیر کشور درباره امکان برگزاری كنسرت در شهر مشهد و استان خراسان رضوی گفت: «در اين شهر قانونی برای منع كنسرت وجود ندارد و اين مسئله و مشخصا اين موضوع در دولت بررسی نشده است.»

در چند سال گذشته برگزاری کنسرت در برخی استان‌های ایران به‌خصوص در استان خراسان رضوی با مشکلات فراوان همراه بوده و اجراهای متعددی در شهر مشهد و شهرهای مجاورش با وجود دریافت مجوز وزارت ارشاد لغو شده‌اند.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، از مخالفان اصلی‌ برگزاری کنسرت و اجرای موسیقی در این استان است و در اظهار نظرهای مختلف مخالفت خود را به صراحت بیان کرده است.

او در یکی از خطبه‌های نمازجمعه‌اش در سال ۹۲ اعلام کرد: «اگر رئیس موسیقی‌دانان جهان یک مسلمان و شیعه بود، آیا حاضر بود بیاید در حرم امام رضا موسیقی اجرا کند؟ ضمن این که امام هم فرموده‌اند که اگر همه مردم یک چیز حرام و خلاف شرع بخواهند، نظر من تغییر نخواهد کرد.»

آقای علم‌الهدی همچنین در یکی از خطبه‌های نماز جمعه‌اش در سال ۹۳ گفت که «توسعه موسیقی در راستای منافع دشمنان اسلام و نظام است».

در مورد مسئله لغو کنسرت‌های موسیقی، خبرگزاری دولتی ایرنا، ۲۵ دی‌ماه سال ۹۳، در گزارشی از لغو ۲۰ کنسرت در طول این سال خبر داد.

در همین رابطه، حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد، اواخر سال گذشته در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا درباره لغو کنسرت‌ها گفته بود: «مسئولان ممکن است بنا به مصالحی تشخیص دهند که کنسرت ممکن است با حاشیه‌هایی مواجه شود و آن را لغو کنند. ما نمی‌توانیم در برابر مجریان و افرادی که برنامه اجرا می‌کنند، مقاومت کنیم.»

از سوی دیگر علی جنتی، وزیر ارشاد، اسفندماه سال گذشته از استانداران خواست که با «جدیت تمام» از مجوزهای صادر شده برای برگزاری کنسرت‌ها حمایت و دفاع کنند.

او در نشستی اعلام کرد: «معنا ندارد که یک جایی، یک مقام قضایی یا گروهی دیگر جلوی موسیقی سنتی یا اجرای موسیقی که مجوز دارد را بگیرد؛ یا در دانشگاه از برگزاری یک کنسرت موسیقی که مجوز هم دارد و اجرای آن هم به صورت تفکیک جنسیتی انجام می‌شود جلوگیری کنند.»

آقای جنتی همچنین اردیبهشت‌ماه امسال در گفت‌وگویی با خبرنگاران درباره لغو کنسرت‌ها در شهرستان‌ها به نقش وزارت کشور در این رابطه اشاره کرد و گفت که در اين خصوص گفت‌وگوهای لازم با وزیر کشور صورت گرفته و «وی نيز دستورات لازم را به نيروی انتظامی ابلاغ کرده است».

آخرین نمونه از لغو کنسرت در شهرستان‌ها، به اجرایی مربوط می‌شود که قرار بود توسط مهدی احمدوند اواخر اردیبهشت‌ماه در شهرستان ماهشهر برگزار شود که با اعتراض امام جمعه این شهر لغو شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG