لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۲۸

وبا زیمبابوه را بحرانی کرد


وزیر بهداشت زیمبابوه، از کشورهای جهان و نهادهای امدادرسان بین‌المللی برای کمک به زیمباوه تقاضای کمک کرد. (عکس از AFP)

با گسترده‌تر شدن وبا و اخلال در نظام بهداشتی ناشی از بحران اقتصادی بین‌المللی، دولت زیمبابوه در سراسر کشور وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرده است.


به گفته وزیر بهداشت زیمبابوه، «بیمارستان‌های کشور کاملا از کار افتاده‌اند».


روز چهارشنبه پس از جلسه‌ای با حضور مقام‌های دولتی و نمایندگان نهادهای بین‌المللی در شهر حراره، وزیر بهداشت زیمبابوه وضعیت اضطراری سلامتی در کشور اعلام کرد.


به نوشته روزنامه دولتی هرالد، در نشست یادشده دیوید پاریرنیاتاوا، وزیر بهداشت زیمبابوه، از کشورهای جهان و نهادهای امدادرسان بین‌المللی برای کمک به تأمین هزینه، دارو و مواد غذایی لازم برای بیمارستان‌های این کشور تقاضای کمک کرد.


وزیر بهداشت زیمبابوه گفت: «بیمارستان‌ها و کارکنان سیستم بهداشتی انگیزه‌ای برای کار ندارند؛ ما برای جلب آنان به ادامه کار و از سر گرفته شدن فعالیت بیمارستان‌ها به کمک شما نیاز داریم.»


بر پایه آمارهای سازمان ملل متحد، تاکنون دست‌کم ۵۰۰ نفر بر اثر اپیدمی وبا در زیمبابوه جان خود را از دست داده‌اند.


دلیل شیوع این اپیدمی فقدان امکانات لازم برای تصفیه آب و همچنین ویرانی شبکه فاضلاب در این کشور قلمداد می‌شود.


زیمبابوه در گذشته دارای یکی از پیشرفته‌ترین شبکه‌های آبرسانی و فاضلاب بوده است.


والتر مزمبی، معاون وزارت آب‌رسانی زیمبابوه، نیز که در جلسه روز چهارشنبه شرکت داشت گفت که فقط برای سه ماه دیگر امکانات تصفیه و پاکیزگی آب در زیمبابوه هست.


به گزارش روزنامه دولتی هرالد، چاپ حراره، نهادهای سازمان ملل، نمایندگان سفارتخانه‌های خارجی و مؤسسات بین‌المللی غیردولتی که در جلسه روز چهارشنبه شرکت کردند قول داده‌اند که برای حل اين معضل کمک‌هايی در اختيار زيمبابوه قرار دهند.


کميسيون اروپا اعلام کرده است معادل ۱۲ میلیون دلار کمک دارویی و امکانات تصفیه آب به زیمبابوه کمک خواهد کرد.


صلیب سرخ جهانی نیز قرار است کمک‌های مالی بیشتری در اختیار زیمبابوه قرار دهد.


آگوستینو زاکارییاس، مدیر برنامه‌های توسعه سازمان ملل متحد در زیمبابوه، گفت: «باید تمام امکانات خود را، به طور مشترک، به مقابله با این بحران بهداشتی در زیمبابوه اختصاص دهیم.»


از حدود ۹ ماه پیش و پس از برگزاری انتخابات اختلاف برانگیز ریاست جمهوری، زيمبابوه با بحرانی سیاسی روبه‌روست و به گزارش رسانه‌های حاضر در محل، اداره امور آن با نارسایی‌هایی بسیار جدی روبه‌رو ست.


رابرت موگابه، رییس جمهوری، و احزاب مخالف دولت زیمبابوه هنوز بر سر تشکیل یک دولت ائتلاف ملی دچار اختلافاتی شدید هستند.


زیمبابوه بالاترین میزان تورم در جهان را دارد و مردم آن سال‌هاست که با فقر شدید و کمبود مایحتاج و خدمات اساسی دست و پنجه نرم می‌کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG