لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۸

تلاش دبیرکل سازمان ملل برای پایان دادن به بحران غزه


بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد. (عکس:Afp)

در نوزدهمین روز از بحران غزه و در آستانه سفر دبیرکل سازمان ملل متحد به منطقه، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد که ممکن است با «آتش‌بس یک هفته‌ای برای رسیدگی به امور انسان‌دوستانه» موافقت شود.


بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در آغاز تلاش‌های دیپلماتیک خود برای پایان دادن به بحران اخیر، روز چهارشنبه به منطقه سفر کرد و در ابتدا با سران مصر به رایزنی پرداخت.اسرائيل و حماس، هر دو، قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس فوری را رد کرده‌اند.


دبیرکل سازمان ملل پس از مصر به اسرائیل و اردن نیز سفر خواهد کرد اما گفت‌وگوی مستقیمی با رهبران حماس نخواهد داشت.


از سوی دیگر مصر کوشش‌هایش را برای متقاعد کردن حماس به پذیرش آتش‌بس دنبال می‌کند. حماس اعلام کرده است که خواهان تغییراتی جدی در طرح مصر است.


ملک عبدالله، پادشاه عربستان، روز گذشته در پایان دیدار خود با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، در ریاض از گروه حماس خواست تا طرح مصر را همانگونه که ارائه شده بپذیرد.


مرز اسرائیل - لبنان


در نوزدهمین روز از بحران غزه نگاه‌ها در منطقه همچنین بار دیگر متوجه تنش در مرزهای اسرائیل و لبنان شد.


بامداد چهارشنبه اصابت دست کم دو فروند راکت کاتیوشا به شهر «کریات شمونا»، آژیر خطر را در شمال اسرائیل به صدا درآورد و بلافاصله هلیکوپترهای نظامی اسرائیلی بر فراز جنوب لبنان به پرواز درآمدند و توپخانه اسرائیل نیز اهدافی را در خاک لبنان هدف قرار داد.


در پی این رخداد نیروهای سپاه صلح سازمان ملل متحد، «یونی فیل»، راهی منطقه شدند.


این دومین بار طی هفته اخیر است که اهدافی در شمال اسرائیل هدف قرار می‌گیرد. نتایج تحقیقات صلح‌بانان سازمان ملل در مورد حمله قبلی هنوز عوامل حمله را مشخص نکرده است.


حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای ضمن تکذیب هرگونه دخالت در حمله روز چهارشنبه، اعلام کرده است «بحران اصلی غزه است».


پس از حمله موشکی به شمال اسرائیل، که روز پنج‌شنبه روی داد، نخست وزیر لبنان آن حمله را محکوم کرد.


نوار غزه؛ آخرین تحولات


شمار تلفات فلسطینی‌ها در نوار غزه تا بامداد نوزدهمین روز این بحران به ۹۷۱ نفر افزایش یافت.


اسرائیل اعلام کرد که بامداد چهارشنبه ساختمان پیشین شهرداری غزه و همچنین ۳۵ تونل را، که به گفته اسرائیل، حماس از آنها برای انتقال جنگ‌افزار استفاده می‌کند، بمباران کرده است.


رئیس ستاد ارتش اسرائیل نیز روز گذشته به پارلمان اسرايل، کنست، گفت که طی عملیات جاری تاکنون ۳۰۰ تونل بمباران شده‌اند.


اسرائیل همچنین اعلام کرد که میزان حملات راکتی حماس به شهرهایش کاهش محسوسی داشته است.


تنش در مناسبات آمریکا- اسرائیل


در اقدامی بی‌سابقه روز سه‌شنبه وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل، انتقاد کرد و گفته‌های او را در باره رخدادهای پشت پرده قطعنامه اخیر شورای امنیت رد کرد.


اهود اولمرت روز دوشنبه در شرح ماجراهای ساعات قبل ازتصویب قطعنامه گفته بود در بامداد پنج‌شنبه به جرج بوش تلفن کرده و از او خواسته بود اقدامی فوری در شورای امنیت انجام گیرد.


به گفته اهود اولمرت، جرج بوش فورا به کاندولیزا رایس تلفن کرد و خام رایس «شرمنده شد؛ چون متن قطعنامه را خود او تنظیم کرده بود ولی ناچار شد به آن رأی ممتنع بدهد.»


کیفرخواست علیه خضر شاهین


دادستانی اسرائیل روز سه‌شنبه کیفرخواست خود را علیه خضر شاهین و محمد سرحان، خبرنگار و تهیه‌کننده شبکه تلویزونی ایرانی العالم، ارائه کرد.


دادگاه از پلیس اسرائیل خواسته بود این دو را، بدون اتهام رسمی، در بازداشت باقی نگذارد. اتهام رسمی این دو عرب اسرائیلی و ساکن اورشلیم «اطلاع رسانی به دشمن» ذکر شده است.


داوید درعی، سرپرست وکلای مدافع این دو متهم، گفت که «بی اساس» بودن اتهام در محاکمه ثابت خواهد شد.


ارتش اسرائیل خضر شاهین و محمد سرحان را متهم کرده است که، بر خلاف درخواست سانسور نظامی، خبر ورود نیروهای زمینی اسرائیل به غزه را زودتر از تمامی خبرنگاران خارجی مقیم اسرائیل از «العالم» پخش کرده‌اند.


XS
SM
MD
LG